‚Nápad jako od Grety Thunbergové.‘ Vánoční strom se solárními panely vzbudil v Římě nevoli

Vánoční strom v centru Říma, jehož osvětlení se napájí ze solárních panelů v jeho blízkosti, vzbudil mezi obyvateli italské metropole nevoli. Podle mnohých ničí obří černé panely estetický dojem z vánoční scény, kritici mluví i o „přepjatém environmentalismu“. Radnice svůj přístup hájí. Podle ní je vzhledem k energetické krizi správné během svátků myslet na úspory, napsal list The Guardian.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční strom se solárními panely v Římě

Vánoční strom se solárními panely v Římě | Zdroj: Profimedia

Na Benátském náměstí (Piazza Venezia) letos stojí 23 metrů vysoká jedle ze severní Itálie, netradiční je ale energetický zdroj pro její osvětlení. Radnice u ní nechala instalovat solární panely, protože podle jejího vyjádření je „využití solární energie vzkazem o solidaritě a péči o životní prostředí“.

„Tohle je nápad à la Greta Thunbergová,“ postěžoval si náměstek na ministerstvu kultury Vittorio Sgarbi. „Jsou i jiné metody, jak osvětlit strom s použitím čisté energie bez toho, aby se tam dávaly dva panely, které jsou objektivně ošklivé,“ řekla bývalá římská radní z nyní opozičního Hnutí pěti hvězd Linda Meleová.

Jiným zase vadí, že radnice si umístění panelů v historickém centru města zapsaného na seznam UNESCO prosadila, i když ve městě platí přísná pravidla pro občany, kteří by chtěli solární energii využívat ve svých domech.

Starosta Říma Roberto Gualtieri tvrdí, že díky solární energii se emise skleníkových plynů kvůli vánočnímu osvětlení sníží o 70 kilogramů za den. „Měli jsme v úmyslu silně podpořit myšlenku udržitelnosti a v úvahu jsme vzali i choulostivou situaci vzhledem k válce na Ukrajině,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme