Věda pro děti: Vánoční poleno i čarodějnice. Kdo naděluje dárky v různých koutech světa?

To, že u nás nosí dárky Ježíšek, je jasné. Kdo ale rozděluje dárky jinde? Na Slovensku je to Ježíško a v Budapešti Jezuska, to je společné. Miminkem zůstává i kouzelná vánoční postava v Rakousku, je to Christkindl. Kde ale naděluje dárky polínko a kde velbloud?

Praha (Aktualizováno: 14:11 21. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tío de Nadal neboli vánoční poleno je maskotem Vánoc i v Barceloně

Tío de Nadal neboli vánoční poleno je maskotem Vánoc i v Barceloně | Zdroj: Shutterstock

V Německu roznáší nadílku Weihnachtsmann, tedy vánoční muž, a ve Finsku zase vousatý dědeček jménem Joulupukki, což v překladu znamená vánoční kozel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vánoční poleno i čarodějnice. Kdo naděluje dárky v různých koutech světa?

Známý je americký Santa Claus, postarší muž v červeném. Svůj typický oblek ale neměl vždy, poprvé ho do něj oblékla firma Coca-Cola v reklamě na začátku 20. století a od té doby mu červená zůstala.

V Rusku a v Bělorusku tradičně nosí dárky Děda Mráz, doprovází ho vnučka Sněhurka a nadílka připadá až na leden.

V Anglii pak děti obdarovává Father Christmas tedy Otec Vánoc. To není zase tak zvláštní.

Kůň a polínko

Někde ale nosí dárky čarodějnice, někde dokonce kůň a jinde vánoční špalek nebo kakající polínko.

V Argentině naděluje Kůň Magi, děti mu před dveře připravují seno a vodu. V Sýrii je to velbloud.

V Itálii nosí na některých místech nadílku čarodějnice Befana, přilétá ale až 6. ledna. V Japonsku naděluje bůžek Hotei.

V Katalánsku je ale tradice na první pohled nejpodivnější. Špalek s nožičkami, pusou, očima a červenou čepicí se objevuje v domácnostech už po 8. prosinci. Děti se o něj starají, krmí ho a na Štědrý den ho poklepají po zadku holí. Špalek jim za to vytlačí dárky.

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme