Věda pro děti: Jiný kraj, jiný mrav. Kde je normální krkat, plivat a kde se nesmí smrkat?

Určitě znáte přísloví: Jiný kraj, jiný mrav. Platí to, i co se týče hygieny. Co přijde normální nám, je v jiných zemích bráno jako zvláštní a nás zase může na cestách do zahraničí dost věcí šokovat.

VĚDA PRO DĚTI Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Japonsku je neslušné na veřejnosti smrkat

V Japonsku je neslušné na veřejnosti smrkat | Zdroj: Shutterstock

Češi patří k čistotným národům. Osobní hygieně věnují docela dost času. Sprchují se zpravidla před spaním, někteří lidé i ráno. Také je zvykem nosit doma pantofle nebo zkrátka jiné boty než venku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiný kraj, jiný mrav. Kde je normální krkat, plivat a kde se nesmí smrkat?

Například Američané ale chodí doma v botách, které nosí venku. A to bez ohledu na počasí nebo typ podlahy. Typické pro Američany také je, že se sprchují až ráno. A méně si myjí ruce, po toaletě většinou umytí rukou vynechají.

Jak je to v Číně

V Číně je považováno za velmi neslušné smrkat na veřejnosti. Pokud si na ulici vytáhnete a kapesník a utřete si nos, budou vás považovat za velmi nevychovaného člověka. Naopak popotahování a plivání hlenů je bráno jako normální.

3:24

Věda pro děti: S vousy, nebo bez? Může v nich být bakterií jako na záchodové míse

Číst článek

Plivání je obecně v Číně běžné. Dokonce jsou na veřejnosti nebo v restauracích nainstalována plivátka.

Překvapit mohou i toalety. Na vesnicích je dodnes poměrně běžné, že jako záchod slouží obyčejná jáma. Někde jsou turecké záchody, kde se při vykonávání potřeby sedí na bobku. Vykonávat potřebu v podřepu je obecně bráno jako zdravější a přirozenější než v sedě. Turecké záchody se ale používají i jinde.

Kam a jak si odskočit

V různých částech Asie se také liší očištění po vykonání potřeby.

Pokud se používá toaletní papír, často se musí házet do koše, a ne do záchodu. Někde se vůbec nepoužívá a místo toho se člověk musí očistit vodou.

4:26

Věda pro děti: Barvy nás ovlivňují víc, než si myslíte. Proč modrá potlačuje chuť k jídlu?

Číst článek

Toaletní papír totiž nepoužívají skoro 4 miliardy lidí na celém světě. Je to buď kvůli nedostatku stromů v oblasti, nebo jde zkrátka o příliš velký luxus. K očistě po toaletě se používá často levá ruka, jí se pak výhradně pravou.

V Japonsku je možné zase narazit na supermoderní toalety. Mají tam třeba vyhřívané sedátko, bezdotykové splachování, možnost mýt a osušit intimní partie nebo si k vykonání potřeby nechat zahrát hudbu.

V Japonsku je také rozdíl oproti Americe rozdíl v přezouvání. Japonci se přezouvají a mají například speciální pantofle i na toaletu.

Ve Vietnamu je naopak možné při jídle hlasitě mlaskat a krkat. Strávník tím dává najevo, že mu chutná.

Indie, krávy a špinavá voda

A pak je tu Indie. Odpadky se vyhazují na ulici, nikdo netřídí odpad, na ulici je plno kravských lejn, která se neuklízejí. Krávy se pohybují i v ulicích. Jsou tu otevřené kanalizace, tedy smrduté stoky. Indové také často uplivávají a na toaletu si leckdy odskočí kamkoliv.

Lidé se sice umývají, ale zdrojem očisty může být jakákoliv voda, i ta špinavá. Jako sprcha může posloužit i bouřková přeháňka.

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme