Někdejší britský poslanec měl působit jako agent StB. ‚Nesmyslná obvinění,‘ píše jeho dcera v nové knize

Historik britské kontrarozvědky MI5 Christopher Andrew o něm před lety napsal, že to je jediný britský politik, o němž se ví, že působil jako zahraniční agent během angažmá ve vládě. Nyní se jméno bývalého poslance Johna Stonehouse snaží před veřejností očistit jeho dcera Julia. Obvinění, že její otec během působení v labouristické vládě Harolda Wilsona spolupracoval s československou Státní bezpečností (StB), ve své knize označuje jako lživá.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní fotografie bývalého poslance Johna Stonehouse | Foto: PA | Zdroj: Reuters

Stonehouse, který už je více než třicet let po smrti, je jednou z kurióznějších postav britské politiky ve druhé polovině minulého století. Syn labouristického starosty města Southampton a bývalý pilot královského letectva se stal členem Dolní sněmovny v roce 1957 ve věku 31 let a nakonec to dotáhl i na vládní posty. Jeho kariéra ve vrcholné politice ale ztroskotala poté, co se v listopadu 1974 pokusil na Floridě zinscenovat vlastní smrt. O několik týdnů později jej zatkli v Austrálii a po vydání do Británie byl odsouzen k sedmi rokům vězení.

Z vévody špionem. Princ William pracoval tři týdny v tajných službách

Číst článek

Zároveň se objevovaly nejrůznější skandály včetně nevěry a údajného vytunelování charitativní organizace v Bangladéši. Obvinění ohledně spolupráce s StB pak znovu vyplula na povrch v roce 2009 v „autorizované historii“ MI5 od historika Andrewa.

Ústav pro studium totalitních režimů potvrdil, že Stonehouse figuroval v záznamech komunistické tajné policie, ty ale podle deníku The Guardian zároveň obsahovaly řadu stížností, že agent s krycím jménem Kolon začal být vyhýbavý a přestával spolupracovat.

‚Nesmyslná obvinění‘

„Julia, která je ghostwriter (skutečnou autorkou knih vycházejících pod jmény známých lidí, pozn. red.) a má bohaté zkušenosti s vyhledáváním v archivech, je přesvědčená, že obvinění ze špionství založené na informacích obdržených od českého přeběhlíka je nesmysl,“ napsal v neděli deník The Times, který se Stonehouseovou pořídil rozhovor.

Dcera zdiskreditovaného politika mimo jiné argumentuje tím, že českoslovenští agenti působící v jeho éře v Londýně byli „profesionální lháři“, kteří měli tendenci přehánět své úspěchy při rekrutování agentů, aby ospravedlnili pokračování své mise v Británii.

Ve složce StB prý Stonehouseová nenašla žádný důkaz toho, že by její otec od československých agentů bral peníze nebo že by jim poskytl informace, které nebyly veřejně dostupné. Ovšem „pravicové prvky uvnitř MI5“ se podle ní postaraly o to, aby se spekulace o spolupráci s StB dostaly k politikům a médiím.

Happy publication day to John Stonehouse, My Father by Julia Stonehouse - published by @Icon Books 🎆

Feat. a faked death, forged identity, the Czechoslovak secret service, a three-way love affair and the Old Bailey... and it's all true 🕵‍♂️

12:30 – 19. 07. 2021

6 4

Spojenectví s bangladéšskou charitou

Stonehouseová ve své nové knize s podtitulkem „skutečný příběh poslance-uprchlíka“ popisuje jako zkreslené či nepravdivé i další kauzy spojené s jejím otcem, včetně obvinění spojených s bangladéšskou charitou, která prý byla „úplně vymyšlená bezejmennými Bangladéšany“.

„Musíte toho muže poznat,“ řekla listu The Times, přičemž svého otce popisovala jako laskavého a charismatického člověka, který trpěl závislostí na lécích proti nespavosti.

The Guardian si všímá, že v současné době vychází o Stonehouseovi ještě jedna kniha, která ale prezentuje diametrálně odlišný pohled. Dílo s názvem „Stonehouse: Člen vlády, podvodník, špion“ napsal právník a vzdálený příbuzný exposlance Julian Hayes. V jeho podání je Stonehouse chamtivým oportunistou, který se uchýlil k předstírání vlastní smrti v zoufalé snaze uniknout před sérií neúspěšných a podvodných kšeftů, píše The Guardian.

Out today, Julian Hayes’s STONEHOUSE bit.ly/3xSLA9H In November 1974, MP and former cabinet minister John Stonehouse walked into the sea off a beach in Miami and disappeared, seemingly drowned. This is his extraordinary story. @Little, Brown UK @Jo Wickham @Julian Hayes

12:37 – 22. 07. 2021

4 5

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme