‚Věrný až do smrti.‘ Pes, který s Čechoslováky bojoval proti Hitlerovi, se dočkal nového náhrobku

Držitele nejvyššího vojenského vyznamenání, jaké může zvíře získat, teď připomíná nový hrob na psím hřbitově Ilford v Londýně. Německý ovčák Antis je ve Spojeném království totiž dodnes hrdinou, na kterého se nezapomnělo. V bombardéru 311. československé perutě RAF se účastnil desítek náletů na hitlerovské Německo, měl dokonce vlastní kyslíkovou masku.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antis II na čestné stráži u hrobu vyznamenaného hrdiny. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Věrný až do smrti.“ Černý nápis v češtině se skví na zbrusu novém bílém mramorovém náhrobku. Oddanost a partnerství, to jsou dvě slova, která podle dcery Václava Bozděcha nejlépe vyjadřují vztah jejího otce a německého ovčáka Antise.

Je to nezapomenutelný pocit. Antise jsem nikdy nepotkala, ale byl vždy částí mého života. Na tom příběhu jsem vyrostla. Hrob už se rozpadal, otec by byl smutný. Teď má konečně nový pomník, říká s pohnutím Nina.

Německý ovčák Antis, který byl kmenový příslušník 311. československé bombardovací perutě, byl po válce vyznamenán Medailí Marie Dickinové za statečnost při službě v Anglii a v severní Africe.

„Jedná se o nejvyšší vyznamenání, které může dostat zvíře sloužící v armádě. Je to ekvivalent Viktoriina kříže. Antis byl první neanglický pes, který medaili získal,“ vysvětluje Amy Dickinová z organizace, která se o hřbitov zvířecích veteránů stará. Příběh psího hrdiny Antise přiláká na hřbitov ročně stovky lidí.

U nás je skoro neznámý, po únoru 1948 totiž Václav Bozděch i se psem Antisem emigroval do Velké Británie.

Bozděchovy dcery Magdalena a Nina u nového náhrobku německého ovčáka Antise. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme