Většina argumentů proti eutanazii je chybná. Čeští politici ji měli legalizovat už dávno, věří etik Černý

Eutanazie je povolena zatím jen v několika zemích světa, několik z nich umožňuje takzvanou asistovanou sebevraždu. „Naše populace stárne, a protože medicína pokročila, tak stále víc lidí nebude umírat přirozeně, ale v důsledků ukončení nějaké léčby, intervence, přístrojové podpory. Bavíme se o budoucnosti a kvalitě umírání u nás. Je to téma obrovské, přesto nechává politiky chladnými,“ kritizuje etik a filozof David Černý v pořadu Osobnost Plus.

osobnost plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Většina argumentů proti eutanazii je chybných, nekvalitních, špatných a vychází ze špatně definovaných, nebo dokonce chybných premis. Často bývají ovlivněny jinými faktory, jako je náboženství,“ tvrdí vědec a autor knihy Eutanazie a dobrý život.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí. Hostem je David Černý, filozof a etik z Ústavu státu a práva

Argument zaznívající zejména z řad katolické církve, že život je posvátný a jedině Bůh ho smí zakončit, filozof chápe a existenci konzervativní organizace, která varuje před riziky pokroku, vítá.

„Ale je rozdíl mezi oficiální mravní naukou církve a jednotlivými katolickými teology. Třeba v USA je silný katolický proud pro eutanazii, ale to samozřejmě není oficiální hlas církve,“ dodává.

Bez náboženství

V Česku, kde se víc jak 70 procent obyvatel k žádnému náboženství nehlásí, by šlo očekávat, že právě třeba katolické argumenty proti eutanazii nebudou tak silné.

Má právo na eutanazii, rozhodl ekvádorský soud u pacientky s ALS. Vyzval parlament k přijetí zákona

Číst článek

„Ano, podle toho by eutanazie měla být u nás legalizována a politici už dávno měli vyslyšet konzistentní a dlouhá léta trvající názor většiny veřejnosti, která si prostě přeje její legalizaci. Ale z různých důvodů se tak neděje a já úplně přesně nechápu, jaké důvody politici mají,“ poznamenává.

Postoji například lidoveckých politiků Černý rozumí. „Myslí si, že ve veřejném prostoru musí zastávat náboženskou nauku i ve věci eutanazie, což je ale chyba,“ domnívá se.

„Když se bavíme o eutanazii, tak je to něco, co se týká všech lidí v České republice, takže bychom o ní měli mluvit pouze v takzvaných veřejných důvodech, tedy těch, které se neopírají o žádné náboženské tradice, ale pouze o rozum, medicínské poznání a tak dále.“

Politický nezájem

Filozof odhaduje, že netečnost politiků k tématu eutanazie je výrazem obyčejného nezájmu. „Mé podezření je, že toto téma není tak politicky zajímavé, aby se na něm uhrály body, a proto ho nechávají úplně stranou. Lepší vysvětlení nemám,“ soudí.

„Ostatně naše populace stárne, a protože medicína pokročila, tak stále víc lidí nebude umírat přirozeně, ale v důsledků ukončení nějaké léčby, intervence, přístrojové podpory. Bavíme se o budoucnosti a kvalitě umírání u nás. Je to téma obrovské, a přesto nechává politiky chladnými,“ kritizuje David Černý.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Barbora Tachecí, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme