V Česku je 1600 vězeňkyň, dvakrát více než před deseti lety. Za mřížemi končí nejčastěji za krádeže

Žen v českých věznicích za posledních 10 let výrazně přibylo. Oproti roku 2013 si jich trest za mřížemi odpykává dvakrát tolik. Na konci července jich bylo asi 1600. Ukazují to data Vězeňské služby. Podle její mluvčí Markéty Prunerové ženy za mřížemi končí hlavně za krádeže, výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami nebo zanedbání povinné výživy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva ve věznici

V Česku je uvězněných asi 1600 žen, ubytovací kapacity jsou podle Vězeňské služby dostatečné (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Vražda je v žebříčku nejčastějších trestných činů u odsouzených žen až na šestém místě. Ve vězení si za ni odpyká sedmnáct let i žena z Berouna. Trest jí v týdnu uložil odvolací soud. Žena podle něj nezajistila své nemohoucí matce základní potřeby, výživu ani lékařskou péči. Po měsících zanedbávání matka zemřela.

Čeští vězni procházejí novým programem na snížení recidivy. Pilotní testování ukázalo, že funguje

Číst článek

Před deseti lety bylo v Česku podle statistik asi 750 vězeňkyň. Je ale nutné dodat, že za tento výjimečně nízký počet může amnestie, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus ve svém novoročním projevu v lednu 2013.

Další roky počet vězněných žen stoupal. Pokles o několik desítek statistiky ukazují jen ve dvou covidových rocích, 2020 a 2021. Podle Vězeňské služby je pro ženy v českých věznicích dostatek místa. V z nich ve Světlé nad Sázavou byla na konci července volná asi desetina míst.

„Stávající ubytovací kapacity jsou v tuto chvíli dostačující a to í díky tomu, že v lednu 2022 byla otevřena ubytovna ve věznici Světlá nad Sázavou. Aktuálně se připravuje nová takzvaně otevřená věznice pro ženy v Přílepech u Prahy,“ vysvětluje Prunerová.

V českých věznicích ale stále jednoznačně převažují muži. Za mřížemi je jich desetkrát víc než žen, aktuálně přes 16 tisíc. Muži a ženy mívají odlišné důvody, které je do vězení dovedou.

Českým věznicím stále chybí asi 1200 zaměstnanců. Zvyšuje se naopak počet trestanců

Číst článek

„Běžný profil ženy je, že je submisivní, nemá podporu v rodině, často zažívá fyzické i psychické násilí. Ženy často vede k trestné činnosti nutnost péče o děti a rodinu,“ popisuje Gabriela Slováková, ředitelka spolku Žlutá stužka, který se věnuje osvětě o lidech s trestní minulostí. Ženy jsou podle ní často nejenom pachatelky, ale i oběti.

Odsouzených žen přibývá i ve světě. Nedávno se na to zaměřil britský deník The Guardian. Píše, že počet žen ve vězení roste mnohem rychleji než počet mužů. Od roku 2000 je vězeňkyň o skoro 60 procent víc. Podle odhadů bylo loni na podzim celosvětově ve výkonu trestu 740 tisíc dívek a žen.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme