Systém brání vězňům začít znovu. Sedm z deseti se znovu vrátí za mříže, říká Ouředníčková

Dávat vězňům druhou šanci se vyplácí jak pro společnost, tak pro oběti. Dobře to vědí například v Singapuru, kde se lidé už 15 let účastní Běhu se žlutou stužkou. Ředitelka služeb Rubikon centra Lenka Ouředníčková, která byla na Radiožurnálu Hostem Lucie Výborné, připomíná, že podobný maraton se bude zanedlouho konat i v Česku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení, věznice, vězni, mříže

Vězení, věznice, vězni, mříže | Zdroj: Profimedia

„Z vězení vychází hodně lidí, kteří chtějí začít znovu, a my se snažíme, aby měli co nejméně překážek. A paradoxně sám systém řadu překážek vytváří,“ říká.

V Rubikon centru se snaží zjistit, čím jsou jednotlivé překážky způsobené a jaká existují řešení. Propuštění vězni často nemají žádné zázemí, není také jednoduché nastoupit v řádu několika dnů do práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sedm z deseti vězňů se vrací do vězení. Proč je v Česku vysoká recidiva? Odpovídá ředitelka služeb Rubikon centra Lenka Ouředníčková

„Musíte čekat šest týdnů na první výplatu, z věznice vycházíte s několika stovkami korun a na dávku čekáte také několik týdnů,“ vysvětluje s tím, že vězeň se tak několik týdnů nachází bez prostředků.

A v tomto okamžiku lze hovořit o recidivě. Podle výzkumů prvních šest měsíců vězni sice mají motivaci, ale právě kvůli zmíněným překážkám to nezvládají.

Podle Ouředníkové se tak v České republice sedm vězňů z deseti vrací do vězení. V zahraničí, kde systém funguje lépe, je přitom recidiva 40 nebo 50procentní. „Naše věznice jsou přeplněné, máme vysoký počet vězňů,“ připomíná.

Lucie Výborná, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme