,Je naší povinností bojovat za lidská práva.‘ Vídeň postaví pomník homosexuálním obětem nacismu

Ve Vídni vyroste památník obětem nacismu z řad homosexuálů. Město vybralo vítězný projekt, který by se měl v centru rakouské metropole objevit už příští rok. O stavbě památníku se ve Vídni jedná už řadu let.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podoba památníku homosexuálním obětem nacismu, který má stát ve Vídni

Podoba památníku homosexuálním obětem nacismu, který má stát ve Vídni | Foto: Marc Quinn | Zdroj: Magistrat der Stadt Wien

Dílo vytvoří britský umělec Marc Quinn, který na sebe v minulosti upoutal třeba sochou Těhotné Alison Lapper, která vyčnívala nad Trafalgarským náměstím v Londýně. V jeho podání budou památník tvořit čtyři vzájemně propletené dlaně: ženská ruka bude držet ženskou a mužská mužskou.

Toto propojení má podle umělce symbolizovat nejpřirozenější lidský dotyk. Obrovské dlaně budou ležet na zrcadlové ploše, aby se každý přihlížející mohl na chvíli stát součástí uměleckého díla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vídeň postaví pomník homosexuálním obětem nacismu.

Památník bude v parku na Karlově náměstí (Karlsplatzu) v centru Vídně. Původně měl být v jiné části města, plány však narušila stavba podzemního parkoviště. Na financování se bude podílet nejen město Vídeň, ale také rakouský národní fond. Celkově by cena projektu neměla přesáhnout 300 tisíc eur (v přepočtu přes osm milionů korun). Rakouská metropole chce pomník odhalit už příští rok.

O stavbě se jednalo dlouho - první plány se objevily před deseti lety. „Stálý památník homosexuálním obětem nacismu má ve městě své nezbytné místo i pro uznání a pochopení široké veřejnosti. To, že představujeme vítězný a konečný návrh už je jen poslední krok k celkové realizaci,“ sdělila vídeňská radní pro kulturu Veronica-Kaup-Haslerová.

Porota soutěže, ve které se vybrala podoba památníku homosexuálním obětem nacismu, jenž má stát ve Vídni | Foto: PID/Kromus | Zdroj: Magistrat der Stadt Wien

„Tento pomník bude symbolizovat odsouzení jakékoliv formy homofobie a připomínat lidem, že je naší povinností bojovat za lidská práva pokaždé když se objeví jakýkoliv náznak jejich ohrožení,“ dodala s tím, že perzekuce homosexuálů byla za éry nacismu pro širokou veřejnost často neviditelná a dodnes se o ní příliš nemluví.

Podobný pomník homosexuálním obětem nacismu stojí od roku 2008 také v Berlíně. Rakousko tradičně podporuje práva menšin, což je patrné třeba i z toho, že na některých vídeňských semaforech jsou vedle sebe vyobrazeny třeba dvě ženy namísto jednoho panáčka nebo dva muži držící se za ruce.

Minulý měsíc se na sociálních sítích také objevilo video, na kterém vyvěšuje prezident Alexander Van der Bellen z okna prezidentského úřadu duhovou vlajku na podporu LGBT komunity.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme