Akademie věd ožila obrazy z dějin Československa. Videomapping připomněl výročí sametové revoluce

Historické milníky novodobých dějin Československa a České republiky v sobotu zobrazil videomapping na budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Připomněl například počátek protektorátu, nástup komunismu i Pražského jara a dalších zásadní události. Akademie věd připravila projekce ve čtyřech různých časech – první začala v 18.00, poslední byla naplánována na 19.30.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Videomapping ke 30. výročí sametové revoluce na budově Akademie věd.

Videomapping ke 30. výročí sametové revoluce na budově Akademie věd. | Zdroj: Akademie věd České republiky

Krátce po šesté se tak fasádou budovy akademie rozjely tanky jako symbol počátku protektorátu a druhé světové války, což uvrhlo zemi do ohně a zkázy. Vznik železné opony a komunistický puč v Československu představovaly pnoucí se ostnaté dráty, uvolnění v 60. letech a Pražské jaro zas jasně zelená barva. Tu však potlačily další tanky při invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Následující chvíle náležely počátku normalizace, kterou mimo jiné představovaly rostoucí panelové domy.

Tři největší demonstrace na Letné za třicet let. Porovnejte si záběry v průběhu času

Číst článek

Videomapping připomněl i petici Několik vět iniciovanou signatáři Charty 77 a zveřejněnou v červnu 1989, sametovou revoluci a pád komunismu, kdy z mapy postupně mizela rudá barva. Lidé pak přihlíželi také vzniku Občanského fóra v Československu a vyslechli si část proslovu Václava Havla. Závěr videomappingu patřil vstupu České republiky do Severoatlantické aliance v roce 1999 a do Evropské unie o pět let později.

Videomapping se konal v rámci programu vědeckého festivalu Týdne a techniky, který pořádá Akademie věd. Právě víkendové akce jsou propojeny s oslavami a připomenutím 30. výročí sametové revoluce. Festival končí v neděli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme