'Vidět fotbalisty Viktorky, ale jen ty hezké.' Projekt Ježíškova vnoučata v Přešticích na Plzeňsku

Přesně za týden, 13. listopadu, spustí Český rozhlas pro všechny, kdo by chtěli plnit přání seniorům, projekt Ježíškova vnoučata. Aby se o Vánocích dostalo na co možná nejvíc seniorů, přihlásil se do něj i denní stacionář v Přešticích na Plzeňsku. Z něj také dorazil jeden z prvních vzkazů.

Tento článek je více než rok starý.

Drhovle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Jan Bořil ze Slavie a Daniel Kolář z Plzně

Zleva Jan Bořil ze Slavie a Daniel Kolář z Plzně | Zdroj: ČTK

Bývalý fotbalový trenér Jaroslav Holý má originální přání. „U nás, když se někdo chce pobavit a vzpomenout na svoje mládí, tak je to Viktorka. Plzeňská Viktorka,“ říká muž, který dřív hrál záložníka.

Ježíškova vnoučata plní vánoční přání. Obyvatelka Domova seniorů v Drhovli na Písecku chce do televize

Číst článek

„On tady jako trenér vykopal první dorosteneckou ligu,“ prozradila Radiožurnálu ředitelka denního stacionáře Kristián. „Pan Holý trénoval i mého muže,“ dodala.

„Ve finále jsme porazili plzeňskou Viktorku 1:0,“ zavzpomínal senior. 

S fotbalisty Viktorky Plzeň by si přála mluvit i penzistka Jana Lucáková, která ve stacionáři bydlí. „Jenom ty hezký nám sem pošlete,“ směje se.

Podrobnosti o projektu najdete na facebookovém účtu Ježíškových vnoučat.

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě.

Během loňských Vánoc se skupině dobrovolníků, nadšenců a přátel podařilo splnit zhruba 600 vánočních přání. Od knih přes předplatné časopisů, uzeniny a boty až po zážitková přání, jako návštěva zoo po čtyřiceti letech, návštěva divadelní vlásenkárny až třeba po jízdu na harleyi.

Loni na jaře zaujal projekt Český rozhlas, který je teď v úzkém kontaktu se sociálními pracovníky domovů, kteří sepisují s klienty jejich vánoční přání. Jsou jich stovky a budou jich tisíce. A přesně tolik je třeba lidí, kteří je dokážou splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem bude snadné. Vyberte si podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chcete balit vánoční dárek, či přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat, poslat a těšit se na Vánoce. Radost, kterou v ten den někomu pod vánočním stromkem uděláte, totiž budete prožívat i Vy sami.

Je to jednoduché, sledujte facebook Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme