Cenu za lidská práva od Člověka v tísni dostane vietnamská blogerka Pham Doan Trang

Za odvahu, s jakou navzdory pronásledování usiluje o demokratickou změnu uvnitř své země, udělí česká humanitární organizace Člověk v tísni vietnamské blogerce Pham Doan Trang ocenění Homo Homini. Sdělila to v úterý Zuzana Gruberová z Člověka v tísni. Organizace každoročně uděluje cenu za mimořádný přínos v oblasti lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů při zahájení festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocenění slouží jako podpora a výraz úcty laureátům. Podle organizátorů ceny je Pham jednou z vůdčích postav vietnamského disentu a na svém blogu upozorňuje na nespravedlnosti páchané komunistickým režimem. Vysvětluje také Vietnamcům, že mají právo vystupovat proti represím.

Ve Vietnamu dohlíží na internet armáda. Speciální jednotka cenzuruje nevhodné příspěvky

Číst článek

„Je za to soustavně zastrašována státní mocí. To ji ale neodradí. I když se musí ukrývat, nepřestává psát. Nedávno vydala svou devátou knihu. Pojednává o demokracii a její šíření je ve Vietnamu přísně zakázáno," uvedl Člověk v tísni. Cenu letos předá 5. března.

Podle Pham by bylo ale „lepší, kdybychom žili ve světě, v němž se takové ceny jako Homo Homini vůbec nemuseli udělovat".

„Ve světě, kde bychom nemuseli o porušování lidských práv mluvit, protože by k němu vůbec nedocházelo. Tak to ale není. A proto potřebujeme vaši, mezinárodní podporu. Jen ta totiž může vytvořit smysluplný tlak na vietnamský režim a přinést změnu k lepšímu," uvedla Pham.

Komunisté se proměnili v barbarské kapitalisty. Policisté jsou k politování, říká kritik vietnamského režimu

Číst článek

Ve Vietnamu, který je aktivisty označován za jednu z nejzkorumpovanějších zemí v Asii, drží komunistická strana v rukou soudní, zákonodárnou i výkonnou moc.

Tamní úřady podle kritiků potlačují svobodu projevu a zasahují pravidelně proti disentu. Ti, kdo kritizují vládu na internetu či jinde, podle zahraničních agentur často končí ve vězení.

„Situace se v posledním roce zhoršila. Jen loni bylo zadrženo více než 20 osob - za články na osobních blozích nebo za statusy na facebooku. Můžeme mluvit o cílené, systematické snaze umlčet kritické hlasy," doplnila k situaci ve Vietnamu ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni Sylva Horáková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme