‚Když budeš zlobit, unesou tě do Číny.‘ Kam míří nová generace Vietnamců, ptá se blogerka Do Thu Trang

Mladých vietnamských blogerů je v Česku málo, Do Thu Trang ale i ve srovnání s těmi českými vyniká. Narodila se vietnamským rodičům, je držitelkou ceny Magnesia litera a renomované ceny Křepelka z roku 2016. Založila také uznávaný blog Asijatka.cz. „Jedu si klidnou životní linku,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodiče ji vychovávali k tomu, že rodina je na prvním místě – vietnamské ženy mnoho vydrží, ale tím větší tíhu si na sebe berou. „Ze svého okolí vnímám, že ženy pečují o rodinu, dělají kotvu a kvůli dětem musí mnoho vydržet,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s autorkou blogu Asijatka.cz nejenom o vietnamské komunitě v Česku

Podle Do Thu Trang je ale lepší, aby se každý člověk zaměřil sám na sebe, vytvořil sám sobě vnitřní kotvu, a pak teprve stavěl kolem sebe přístav.

A co vietnamští rodiče říkají nejčastěji svým dětem? „Když budeš zlobit, tak tě unesou do Číny,“ vypráví, ale dodává, že ona sama vyrůstala do jedenácti let v české rodině a měla poklidné dětství.

Později se vrátila ke svým vietnamským rodičům, kteří ji vychovávali liberálně a netlačili ji do ničeho, co nechtěla.

„Nikdy jsem se nebála jít domů a říci, že jsem něco pokazila,“ pochvaluje si své dětství.

A jak říká, ne všechny vietnamské děti přebraly po rodičích večerky. Mají svůj život, pracují v českých firmách, plní si své cestovatelské sny.

„Vnímám to, že se generace mnohem více integrovala. Otázka je, kam směřuje ta další.“

Lucie Výborná, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme