Vietnamská tržnice skrývá vlastně malé město, ukazují místní zájemcům

Je to cesta k poznání vietnamského způsobu života i kultury. Brněnští Vietnamci pořádají netradiční komentované prohlídky zákulisí své největší tržnice.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thuy „Twi“ Nguyen je restauratérka a průvodkyně. | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas Brno

Thuy „Twi“ Nguyen je sice hlavně restauratérka, ale také průvodkyně. Zhruba pětkrát do roka zve zájemce do zákulisí největší vietnamské tržnice v Brně. Leží v Olomoucké ulici a ve skutečnosti je to malé vietnamské městečko se vším všudy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z komentované prohlídky vietnamské tržnice.

Prohlídky se konají ve spolupráci s Centrem pro cizince, které v Jihomoravském kraji funguje. Thuy „Twi“ Nguyen při nich návštěvníkům ukazuje, že tržnice zahrnuje i mnoho dalších částí. Včetně míst s duchovním charakterem.

Poznání vietnamské víry

Zájemci se tak podívají třeba do pagody, která je duchovním centrem areálu. A jak říká průvodkyně, je to další z důkazů, že lze najít na jednom místě téměř vše, co její krajané potřebují.

„Je to doslova Malý Vietnam. Tak jako mají v Americe čínské čtvrti, je to podobné tady. Vznikla tady tržnice a vyrostla tu i pagoda, aby přinesla štěstí,“ dodává.

Prostor počítá i s tím, že do Brna přijedou Vietnamci, kteří neumějí česky. A ti právě tady mohou dostat první informace – o České republice, o Brně, ale také o soužití obou kultur.

Zázemí, obchody, ale i jídlo

Návštěvníci přiznávají, že často netušili, co rozlehlý areál skrývá. A dodávají, že je lákala třeba možnost poznat asijskou kuchyni.

„Chci zkusit vietnamská jídla, inspiruje mne, že jedí hodně zeleniny,“ svěřila se jedna z účastnic páteční prohlídky Anna Vlčková. „Myslím, že se jako Češi máme co učit,“ směje se.

Ostatně, ne náhodou prohlídky končí u prostřeného stolu. Samozřejmě ochutnávkou typických vietnamských jídel s vysvětlením jejich názvů.

Zájemci o účast na podobné komentované prohlídce mají v Brně šanci několikrát do roka. Ta nejbližší se uskuteční v říjnu.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme