Vnoučata na přání chce i stacionář Kristián. 'Důležité je setkávání generací,' říká jeho zakladatelka

Ježíškova vnoučata ukázala neskutečně dobra, které je kolem nás a o kterém jsme nevěděli. Tak popisuje projekt Českého rozhlasu Michaela Cimická, zakladatelka denního stacionáře Kristián pro zdravotně znevýhodněné a pro seniory v Přešticích. A ve stejném duchu kráčí i navazující projekt Vnoučata na přání, jehož cílem je seniorům pomoci od samoty.

Vnoučata na přání Praha/Přeštice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V denním stacionáři Kristián jsou čtyři požadavky na čtyři Vnoučata na přání. Rádi by někoho, kdo by se na 1,5 hodiny týdně věnoval seniorům, společně by třeba něco uvařili nebo upekli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vnoučata na přání chce i stacionář Kristián. 'Důležité je setkávání generací,' říká jeho zakladatelka Michaela Cimická

„Jde o to, aby seniorům někdo naslouchal,“ popisuje zakladatelka stacionáře Michaela Cimická.

Nejdůležitější pro seniory je, aby byli šťastní a měli kolem sebe spoustu lásky. „Snažíme se je láskou neustále separovat,“ vysvětluje s tím, že člověk rád lásku rozdává, ale také přijímá. 

A jak se buduje tým s dobrou atmosférou? Cimická jako věřící člověk vše postavila na víře, obklopila se lidmi, kteří jsou podobně nastavení jako ona – lidé, kteří ji fandí, podporují ji. „Všichni děláme, co můžeme,“ dodává. 

V denním stacionáři se starají o seniory na jeden den – zajistí dopravu, podají jim jídlo, léky a večer je zase vrátí rodinám.

„Chci, aby zůstalo rodinné prostředí,“ vysvětluje s tím, že pro stacionář je důležité poznat i rodinu seniorů.

Ráda by také, aby stacionář navštěvovali ti dobrovolníci, kteří to myslí vážně. Například z projektu Ježíškova vnoučata udržují s lidmi stále kontakt.

„Setkávání generací je důležité,“ dodává s tím, že stacionář navštěvují i děti. 

Vnoučata na přání

Spočítali byste, kolikrát za den s někým mluvíte, telefonujete, něco řešíte? Je toho někdy tolik, že člověk pak nejraději vyhledává ticho. Jenže společnost naopak chybí osamělým klientům v domovech pro seniory. A dobrovolníků, kteří by za nimi zašli, je v Česku málo. Proto se Český rozhlas rozhodl je najít. A to v pokračování kampaně Ježíškových vnoučat - tentokrát pod názvem Vnoučata na přání. Přihlásit se do projektu může každý, a to na webu jeziskovavnoucata.cz.

Patricie Strouhalová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme