‚Spal jsem v parku, hledal vajgly, žebral a pil.‘ Veterán z Kosova strávil rok na ‚brutální ulici‘

I ti nejodolnější profesionálové někdy padnou hodně hluboko. Několik měsíců hledali elitní vojáci ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi svého kamaráda Filipa Tirpáka. Muž zmizel. Do pátrání se zapojilo i ministerstvo obrany, policie a nakonec uspěli lidé ze Spolku Vlčí máky, kteří bývalého výsadkáře objevili na ulici mezi bezdomovci. Odvezli ho na Šumavu, sehnali práci a pomáhají mu vrátit se do normálního života.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Železná Ruda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filip Tyrpák, bývalý výsadkář a válečný veterán

Filip Tyrpák, bývalý výsadkář a válečný veterán | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Na brutální ulici jsem byl rok,“ popisuje pro Radiožurnál opálený chlapík a přidržuje sedačku, na kterou si sedá další turista. Lanovka cukne a vyjíždí na Pancíř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z výsadkáře bezdomovcem. ‚Spal jsem v parku, hledal vajgly, žebral a pil,‘ popisuje svůj osud veterán. Natáčel Ľubomír Smatana

„Co je to brutální ulice? Spal jsem v parku na lavičce, hledal vajgly a žebral. A taky pil. Telefon jsem neměl, dopisy jsem nepřebíral, všechno mi bylo jedno,“ vypráví Filip Tirpák. 

Veterán mise v Kosovu zakončil vojenskou kariéru jako osobní řidič na generálním štábu, vozil třeba jeho současného náčelníka Aleše Opatu.

Jenže přišel rozvod, problémy s alkoholem, těžká nehoda na motorce, zabavený řidičák a sešup byl rychlý.

„Nedokázal jsem se s tím srovnat, žena mě vyhodila z baráku a skončil jsem na ulici. Děti jsem neviděl už pár let,“ dodává.

Pomoc válečnému veteránovi

Čtyřicátník v maskáčích pracuje od léta na vleku v Železné Rudě. Předtím pomáhal krátce v zahradnictví. Byt a práci na Šumavě mu našel Spolek Vlčí máky zaměřený na pomoc veteránů. Založila ho bývalá pracovnice ministerstva obrany Miroslava Pašková.

‚Oceňuji každého, kdo se rozhodl pomoci.‘ Lidé poslali rodinám padlých vojáků přes deset milionů

Číst článek

„Filip je v pořadí třetí bývalý voják bez domova, kterému pomáháme. Zaplatili jsme mu dva měsíce bydlení, rychle zaměstnali, aby se dostal do zápřahu, nemyslel na svoje problémy a finančně se postavil na vlastní nohy,“ přibližuje Pašková.

Neměl ani osvědčení o válečném veteránovi. To umožňuje čerpat některé benefity ministerstva a zjednodušuje i hledání zaměstnání, protože zaměstnavatelé na to podle ředitele odboru pro válečné veterány Eduarda Stehlíka slyší. „Osvědčení jsme mu okamžitě vystavili, pak ale znovu zmizel,“ vzpomíná.

Ministerstvo obrany eviduje od začátku existence České republiky téměř šestnáct tisíc veteránů. „Dokud se o problémech veterána nedozvíme, moc toho neuděláme. Takže já budu jedině rád, když si zvyknou, že je tady odbor, který pro ně funguje, a dají vědět. My už máme svoje cesty i v regionech, jak jim pomoct,“ doplňuje Stehlík.

‚Zkrachovanci vypadají jinak‘

Lanovka na Pancíř patří městu Železná Ruda. Jeho starosta Michal Šneberger z ODS nepovažuje bývalého výsadkáře za zkrachovance. Navíc je rád, že našel v současné personální nouzi schopného zaměstnance.

Policie viní muže z Prahy z podpory terorismu. Na letácích podle ní schvaloval zabití českých vojáků

Číst článek

„To je člověk, který si plnil službu, a prošel nějakým osudem. Obavy rozhodně nemám. Zkrachovanci vypadají úplně jinak,“ říká Šneberger, který na podzim kandiduje v komunálních vlbách.

Místo náčelníka generálního štábu teď velí praporčíku Tirpákovi náčelník lanovky na Pancíř Karel Grund.

„Zatím vypadá, že je ‚dobrej‘. Trošku vystrašený, ale pracovat umí. Cvičí tady s činkami. Kdybych ho neznal, tipuji bývalý sportovec nebo voják,“ podotýká Grund.

Filipovy současné plány jsou prosté, chce zůstat na vleku na Šumavě a vyřešit dluhy minulosti a to nejenom finanční.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme