Ženská hierarchie soutěživá není, tvrdí psycholog. Soutěžím pro radost, zdůrazňuje bývalá reprezentantka

Kniha někdejší rekordmanky v biatlonu Gabriely Koukalové vyvolala v Česku debatu, jestli by se ženy měly věnovat vrcholovému sportu. Podle místopředsedy Českého olympijského výboru Zdeňka Haníka žena v principu nechce vyhrávat, ale důstojně a s úctou remizovat. V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus diskutovali psycholog Milan Studnička a bývalá vrcholová sportovkyně a televizní moderátorka Barbora Černošková.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Že ženská přirozenost není soutěživá, se domnívá i psycholog Milan Studnička: „(Mužský) svět, ve kterém žijeme, je bohužel plný konkurence. Potřebujeme ten krásný protipól ženské laskavosti a něhy. Jakmile bude žena ve všem soutěžit, nemyslím jen vrcholový sport, tak se ztrácí rovnováha,“ tvrdí.

„Chlap si potřebuje dokázat, kdo bude na vrcholu mužské hierarchie. Proto je soutěživý. Ale ženská hierarchie soutěživá není. U přírodních národů je krásně vidět, že mladší žena automaticky uznává starší. Má své pevné místo a jak stárne, tak logicky stoupá v přirozené hierarchii,“ uvádí Studnička.

Zatímco starší muži podle něj nemají takový problém uznat, když jsou ti mladší v něčem lepší, u žen to neplatí.

Autogramiády Gabriely Koukalové a její knihy "Jiná Gabriela Koukalová" | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Muž si svůj neúspěch tolik nespojuje se sebehodnotou. Ale žena zaměřená na výkon a výsledek si to automaticky spojuje s tím, že není dost dobrá. A je to chyba toho mužského světa, ve kterém se nenosí laskavost a spolupráce,“ dodává.

Radost na první místo

'Vyslechla jsem spoustu urážek.' Bývalá gymnastka Míčková vzpomíná na tréninky pod neustálým tlakem

Číst článek

„Každého z nás nějak ovlivňuje jeho okolí. V mém životě mě nikdo soutěžit nenutí a stejně to dělám ráda, mám z toho radost. Třeba v práci,“ říká bývalá vrcholová sportovkyně a dnes televizní moderátorka Barbora Černošková.

„Nemyslím si, že dělicí čára je mezi pohlavími. V obou jsou lidé laskaví, empatičtí i predátoři. A vadí mi, že se u ženy, která je klasifikována jako soutěživá, vylučuje, že může být i laskavá. A že je soutěživost stigmatizována jako něco špatného. Není,“ dodává.

Se Studničkou se shodují na tom, že je třeba změnit přístup trenérů, aby více než o výkon šlo o radost ze sportu.

„Aby měli lepší přístup k dětem, nejen k ženám. Vždyť existuje řada příkladů, že i mužům ten tlak škodí. Spousta mladých hokejistů mířících do NHL propadá alkoholu, protože to neunáší,“ uzavírá Černošková.

Veronika Sedláčková, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme