Výživové poradce nepotřebujete. Stačí poslouchat vlastní tělo, radí specialistka Slimáková

Farmakoterapie je už hašení požárů. Kdybychom se o sebe dobře starali, zdravě jedli, nekouřili a hýbali se, tak dokážeme těm nejběžnějším nemocem zabránit. Říká ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelenina (ilustrační foto) | Foto: congerdesign/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Mnozí lidé, když se posadí k talíři, tak si málem vedle sebe položí kalkulačku a počítají, kolik tam je kalorií. Jedí se strachem,“ popisuje specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

Zdravá výživa je ale podle ní velmi jednoduchá. Žádní poradci ani studie nejsou prý potřeba, stačí jíst základní potraviny a nemůžeme udělat žádnou chybu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Margit Slimáková odpovídá na otázky Kateřiny Huberové

Naše nemocnice a hřbitovy zaplňují lidé, kteří se přejídají. Ne ti, kteří jedí příliš zdravě. Nevím o rizicích nadbytku mrkví v jídelníčku,“ podotýká Slimáková.

Výživová věda má smysl v nemocnicích nebo výzkumných ústavech, postupně se ale přes média začala přenášet k veřejnosti. Věda se však posouvá a lidé každých pár roků jedí něco jiného. Poslouchají podle ní různá doporučení místo toho, aby naslouchali svému tělu.

„Někomu může dělat dobře, když bude všechno vařit, někdo víc syrové, někomu víc maso a někomu víc fazole. A je to v pohodě,“ zdůrazňuje specialistka na zdravotní prevenci a výživu.

Specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková | Foto: Eva Dvořáková

Kateřina Huberová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme