Výzkum: ženy pracují denně téměř o hodinu déle než muži. Ovšem zadarmo

Ženy pracují průměrně 8 hodin a 39 minut denně, což je téměř o hodinu víc než muži, počítáme-li placené i neplacené úkony. Výzkum Světového obchodního fóra založený na studii OECD z 29 zemí ukázal, že muži pracují v průměru 7 hodin a 47 minut denně. Článek k tématu se objevil na serveru neziskové organizace.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy podle průzkumu WEF pracují průměrně 8 hodin a 39 minut denně.

Ženy podle průzkumu WEF pracují průměrně 8 hodin a 39 minut denně. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Muži podle výzkumu Světového obchodního fóra (WTF) tráví delší čas placenou prací, v průměru 6 hodin a 17 minut denně, u žen jsou to pak 3 hodiny a 52 minut. Každodenní rutina neplacených prací však nepřiměřeně převažuje u žen.

„V mnoha společnostech ženy stále zodpovídají za neplacenou práci, jako je starost o děti nebo domácí práce, ačkoliv vstoupily na pracovní trh," stojí ve zprávě Gender Gap za rok 2016.

„Muži v průměru odvedou 34 procent neplacené práce, kterou dělají běžně ženy. Výzkum ukázal, že tento nepoměr začíná už s brzkým věkem, kdy dívky investují o 30 procent víc času neplacené praci," pokračuje zpráva.

To odpovídá také jinému americkému výzkumu, který ukazuje, že pracující ženy platí „daň" za mateřství, které typicky znamená snížení platu o čtyři procenta na jedno dítě kvůli dvojitým směnám - pracují totiž jako profesionálové i rodiče.

Situace se nicméně mezi jednotlivými zeměmi liší. To ukazuje mimo jiné na to, že politika může hluboce zakořeněné stereotypy, které vykreslují muže jako živitele rodin a ženy jako pečovatelky, změnit, stojí v článku na serveru WEF.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme