‚Tohle je všechno, co jsem chtěla. Tak proč jsem nešťastná?‘ Youtubery často trápí syndrom vyhoření

Jeden z nejpopulárnějších českých youtuberů Jirka Král začátkem září oznámil, že končí s natáčením videí, protože ho to po šesti letech už nenaplňuje. Jak řekl ve svém videu, chtěl se vyhnout tomu, že by se pro něj YouTube stalo něčím negativním. Tlaku publika na youtubery si všímá britský The Guardian.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tohle je všechno, co jsem chtěla, tak proč jsem sakra tak nešťastná?“ ptá Elle Millsová ve svém videu nazvaném Vyhořelá v 19.

„Tohle je všechno, co jsem chtěla, tak proč jsem sakra tak nešťastná?“ ptá Elle Millsová ve svém videu nazvaném Vyhořelá v 19. | Zdroj: Repro YouTube

Když se Matt Lees stal youtuberem na plný úvazek, cítil se jako vítěz loterie. Přestože pro The Guardian řekl, že jeho první virální video z roku 2013 podle dnešních měřítek moc virální nebylo, mělo velký dopad na jeho kariéru.

Algoritmus YouTube si ho všiml a začal diváky posílat k jeho dalším videím. To vedlo k nárůstu odběratelů a - díky reklamám pouštěným před každým videem - následně k nárůstu příjmů. Přes noc Matt Lees získal náznak budoucí kariéry.

Nadšení ale brzy ustoupilo úzkosti. Brzy zjistil, že jeho úspěch nezáležel tolik na jednotlivých hitech, jako spíš na pravidelné (ideální každodenním) dodávání obsahu.

Fanynky na ně čekají hodiny. Youtubery, celebrity teenagerů, zachycuje dokument Nejsledovanější

Číst článek

Na konci roku měl Lees 90 tisíc odběratelů. Z původního tisíce. Tím si vysloužil pozvání, aby se podílel na výrobě speciálu pro britskou veřejnoprávní televizi Channel 4. Měsíc pracoval 20 hodin denně.

Pro udržení svého kanálu musel čas dělit mezi něj a práci na televizním scénáři. Po nějaké době ho dohnala únava, ve videích zdrsněl (což paradoxně jeho videa učinilo populárnějšími) a objevil se u něj problém se štítnou žlázou a nastupující deprese.

Zbláznil bych se z toho

Lees není sám. Letošní rok se nese ve znamení youtuberů hovořících o syndromu vyhoření, chronickém únavovém syndromu a depresi.

„Tohle je všechno, co jsem chtěla, tak proč jsem sakra tak nešťastná?“ ptá Elle Millsová ve svém videu nazvaném Vyhořelá v 19. Údajně čeká na bod zlomu“. 28letý Rubén „El Rubius“ Gundersen se rozhodl dát si od YouTube pauzu. Prý mířil ke zhroucení.

O tlaku fanoušků hovoří i Jirka Král, jeden z nejznámějších českých youtuberů. Ten nedávno oznámil, že v 28 letech končí s YouTube nadobro. Přiznal, že měl pocit, jako by měl milion nadřízených (v době oznámení konce měl jeho kanál 1,1 milionu sledujících, pozn. red.)Když jsem v minulosti řekl, že YouTube je nejtěžší práce, co jsem kdy dělal, myslel jsem právě tu psychickou náročnost,“ sdělil Radiu Wave.

Každé slovo podle něj mělo moc velkou váhu. Zároveň ho už nebavilo tvořit videa a během dovolené mu YouTube vůbec nechybělo. „Musel jsem z toho vyskočit, jinak bych se z toho zbláznil,“ uvedl v rozhovoru pro DVTV.

Skončit prý pro něj bylo snadnější, jelikož YouTube nebylo jeho primárním příjmem. Jak uvedl, jiní youtubeři se mu svěřili, že mu možnost udělat tento krok závidí.

Tlak cítí pravděpodobně úplně všichni - od titánů po nejmenší kanály s několika tisíci odběrateli.

Zlaté plakety za dosažení milionu odběratelů navíc ještě zvyšují význam počtu diváků a nahraných videí. Na algoritmu závisí osud každého youtubera. Rozhoduje totiž o tom, která videa budou nabízena uživatelům po přihlášení.

Na YouTube měla vztek, tvrdí otec střelkyně z Kalifornie. Útočit mohla i kvůli sledovanosti videí

Číst článek

Očekává se, že vás video odpovídající vašim preferencím přiměje začít daný kanál odebírat. Diváci se cítí být pochopeni a inzerenti mají jistotu, že jejich pětisekundové reklamy budou správně cíleny.

Náročná interakce s fanoušky

Podle Katherine Loové z Kalifornské univerzity v Irvine je důvodem syndromu vyhoření kromě nutnosti dodávat pravidelně obsah i neustálá komunikace s publikem, píše Guardian. To zahrnuje i aktivitu na sociálních sítích, která často vede k narušování soukromí a obtěžování tvůrců. Mezi další faktory přispívající k duševním problémům patří přehnaná snaha o familiárnost, stres z komentářů pod videi a finanční úzkost.

Američan se přes internet učí česky. Pomáhá mu Kovy, Český rozhlas i komentáře pod videi

Číst článek

Psychicky náročná je práce i pro lidi, kteří nevystupují před kamerou a pracují pro velké kanály, například v pozici moderátora diskuze. Belinda Zollerová se v komentářích pod videi kanálu Extra Credits stává obětí urážek.

Věří, že firma YouTube tento stav „aktivně podporuje“ místo toho, aby se ho snažila napravit právě tím, že upřednostňuje negativní a kontroverzní komentáře.

Firma si objednala sérii videí o předcházení vyčerpání jako součást své online školy Creator Academy. Video o syndromu vyhoření má jen něco málo přes 32 tisíc zhlédnutí. Jeho autorkou je 34letá Kati Mortonová, licencovaná terapeutka z Los Angeles. Videa tvoří už osm let a za tu dobu získala rozsáhlé znalosti o problému a jeho možných řešeních.

Po pěti letech v pozici youtuberky na plný úvazek ale přiznává, že zvládat stres, před kterým varovala, je velmi obtížné. Jako největší problém vnímá finanční nejistotu. Kvůli ní si ani nemůže najmout někoho na pomoc se správou kanálu.

Podle Mortonové je klíčem k řešení změna algoritmu. „YouTube odměňuje lidi, kteří vydávají videa každý den. Udělali algoritmus a mají sílu ho změnit. Kdyby změnili kritéria, pomohlo by to. Jsme lidé, potřebujeme nějaký čas pro sebe,“ vysvětluje.

Je YouTube jen pro mladé?

Požadavky YouTube sedí mladým lidem. Nejvíce zastoupenou demografickou skupinou na platformě jsou dvacátníci. Dříve náctiletí toužili být popovými hvězdami, teď chtějí být youtubery. Podle Leese tomu tak je protože mají hodně energie a málo povinností.

Jenže jak plyne čas, život se stává složitějším a pocity osamocení, úzkosti a únavy silnější.

„Cítíl jsem se být nezničitelný a bez hranic,“ říká Lees. „A popravdě jsem i byl. Dokud vše neskončilo.“

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme