Zachraňují posádky převržených plachetnic, plavce nebo rybáře. Záchranářům na Lipně pomáhají psi

Vodní záchranáři u Lipenské přehrady se připravují na začátek letní sezony. Letos do služeb zapojí i mladé záchranářské psy, u kterých teď dokončují výcvik. Naplno bude poprvé sloužit třeba tříletá fenka Chesapeake Bay retrívra.

Dolní Vltavice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní záchranář Milan Bukáček a Queenie

Vodní záchranář Milan Bukáček a Queenie | Foto: Zdeněk Zajíček | Zdroj: Český rozhlas

Jedním z psů, kteří vodním záchranářům na Lipně pomohou, je fenka náčelníka Milana Bukáčka Queenie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lipenské vodní záchranáře na základně v Dolní Vltavici navštívil Petr Kubát

„Je učená hlavně pro práce na vodě, to znamená vyhledávání pachových stop, utonulých osob, což je jedna z nejsložitějších disciplín. Dokáže ale i přitáhnout loď, která uplave, nebo nějaký předmět, třeba nám přetáhne lano z jednoho břehu na druhý, když potřebujeme,“ popisuje.

Celkem mají vodní záchranáři letos k dispozici pět psů. „Doufám, že budou nasazení, ale že třeba najdeme včas tonoucího. U utonulých je to bohužel stav, kdy jenom najdeme, ale už nepomůžeme,“ dodává náčelník.

Už téměř dvacet let pomáhají Jihočechům u přehrady i rakouští kolegové. Ti se letos opět zapojí do služeb.

„My jsme jezdili sloužit k nim a oni jezdí pravidelně k nám, což pomáhá odstraňovat jazykovou bariéru. Když německy mluvící turista slyší a vidí rakouského záchranáře, určitě ten problém vyřešíme daleko snáze,“ vysvětluje Milan Bukáček.

Candáti v Lipně bojují o přežití. Odborníci jim proto ve vodě připravili umělá hnízda pro výtěr

Číst článek

Loni měli záchranáři ze základny v Dolní Vltavici 54 zásahů. Sezona tak byla podle Milana Bukáčka klidná.

„Naštěstí na Lipně nedošlo k žádnému utonutí, ale u asi 32 případů došlo k přímému ohrožení osob. Řešíme třeba převrhnuté plachetnice. Lidé se často diví, jak je možné, že se tady převrátí, a nejsou na to vůbec připraveni psychicky a hlavně ani materiálově, nemají na sobě vesty. Pak bývají prochlazení a potřebují samozřejmě naši pomoc,“ líčí.

Vodní záchranář Petr Michalík doplňuje, že každý rok záchranáři vyjíždějí i k plavcům a také rybářům. „Rybáři ve většině případů nemají na člunu žádné záchranné prostředky. Lokalitu znají, vědí, že změna počasí je tady rychlá, ale přesto to podceňují a pak nejsou schopni se dostat zpátky,“ upozorňuje.

Hlavní sezonu mají lipenští vodní záchranáři od června do září.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme