Kněz Czendlik: Nesrovnával jsem Gotta s Ježíšem. Jen jsem použil poetický příměr z bible

Zbigniew Czendlik je původem Polák, jako římskokatolický kněz ale působí v Česku. U příležitosti zádušní mše za Karla Gotta složil mediálně známý duchovní pro zesnulého zpěváka modlitbu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbigniew Czendlik je původem Polák, jako římskokatolický kněz ale působí v Česku. | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Podle kritiků srovnával Czendlik během mše Karla Gotta s Ježíšem, když řekl, že lidem po jeho odchodu nastala tma po celé zemi, podobně jako tomu bylo v případě Ježíše Krista.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Zbigniew Czendlik

Proto také okamžitě čelil nařčení, pokud se rovnou nerouhal, pak se dopustil alespoň populismu a kýče.

„Rozhodně jsem neměl v úmyslu srovnávat Karla Gotta s Ježíšem,“ popírá kněz.

„Během obřadu se však četlo evangelium, text z Nového zákona, který i sám často čtu na pohřbech. Popisuje Ježíšovu smrt a je to poeticky vyjádřený smutek, určitá bolest. A musím říct, že když se český národ, potažmo celý svět, dozvěděl o smrti Karla Gotta, tak nastala trošku tma. Použil jsem tedy poetický příměr,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Czendlik také vysvětluje metaforu, kterou v minulosti použil. S frází o víře, kterou je nutné proto, aby uspěla, zabalit do krabičky od marlborek, vzniká otázka, jestli se mezi celebritami oblíbený duchovní nepokouší o náboženský marketing.

„Marketing je o manipulaci. Nechci nikým manipulovat. Myslím, že největší dar, který od boha máme, je svoboda. Jednou jsem o svém přirovnání mluvil s kardinálem a on reagoval na moje slova tím, že jsou věci, které se v obalu neprodávají. Například chleba. Pokud tedy my, řekněme boží střední management, budeme dobří jak ten chleba, tak nepotřebujeme žádný obal,“ uzavírá téma.

Poslechněte si celý páteční rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Zbygniew Czendlik ještě mimo jiné vysvětlí, proč nemá politické názory a proč politiky hodnotí spíše z lidské stránky.

Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme