Obrečel jsem rozdělení Československa, ale s odstupem času si říkám, že to bylo dobře, říká Svěrák

Stanice Radiožurnál připravila k 30. výročí sametové revoluce sérii speciálních rozhovorů. Poslechněte si interview moderátora Vladimíra Kroce s režisérem Zdeňkem Svěrákem. Herec a spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana mluvil o listopadových dnech revolučního roku 1989 i o sobotní demonstraci na pražské Letné.

Praha (Aktualizováno: 18:50 17. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

17. listopadu 1989 dělal Zdeněk Svěrák besedu s hudebním publicistou Jiřím Černým. Změna podle něj tehdy začínala být cítit ve vzduchu. „I tak jsem si ale uvědomil, že jsem byl připravený, že v tom režimu zemřu,“ vzpomínal herec na revoluční dny. „To, co se pak stalo, jsem si ještě neuměl představit.“

VIDEO: Příběhy sametové revoluce na 440 metrech. Národní třídu rozsvítila projekce Paměti národa

Číst článek

Sobotní demonstrace na Letné podle něj byla krásným zážitkem. „Bylo to napínavé, protože jsem pro Milion chvilek natočil takovou pozvánku, aby tam lidé přišli, a že sám budu v davu,“ řekl Svěrák. „Když jsem pak viděl z tramvaje ty proudy lidí, řekl jsem si, že je to dobré. Byla tam krásná atmosféra, připadal jsem si jako mezi přáteli.“
Přátelskou atmosféru zažil i cestou z demonstrace. „V pět jsem musel být v divadle a všechny tramvaje byly plné. Tak jsem šel pěšky až na Strossmayerovo náměstí a tam zastavila tramvaj, která ale byla naprosto zašpuntovaná. Někdo řekl: ‚Smrskněte se, Svěrák chce jet s námi!‘ a dokonce mě pustili sednout,“ vypráví.

Rozdělená společnost

„Po revoluci se mi vrátila do života důstojnost. Člověk může říct veřejně, co si myslí, a nemusí se cítit jako srab. Protest na Letné pro mě byl krásný zážitek a připadal jsem si tam jako mezi přáteli,“ uvedl spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana pro Radiožurnál.

„Někdy nás v divadle překvapí, že co dřív tak nerezonovalo, teď budí smích. Všude se společnost rozděluje na skoro dvě stejné půlky a vládnou nedůvěryhodní lidé, ale musíme se s tím nějak poprat,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Svěrák: Obrečel jsem rozdělení Československa, ale s odstupem času si říkám, že to bylo dobře

Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?

Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysílá redakce Radiožurnálu přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítali ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.

Vladimír Kroc, Vojtěch Laštůvka, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme