Nejlépe se žije v severských zemích. Česko je v žebříčku před Polskem i Slovenskem

Kde na světě se žije nejlépe? Většinou v severských zemích, alespoň to ukazuje žebříček firmy Deloitte, která index každoročně sestavuje s neziskovou organizací Social Progress Imperative. Analýza se zabývala kvalitou života ve 146 státech světa. Česku patří 26. místo a předstihlo jak Polsko, tak Slovensko.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: smpratt90 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Česká republika si v žebříčku oproti loňsku sice pohoršila o čtyři místa, bodově je na tom ale lépe. Získala 84,66 bodu ze sta, zatímco před rokem jich měla 84,22 bodu.

Česko se v něm řadí těsně za USA a z nových zemí EU je na tom lépe jen Slovinsko na 22. místě. Polsko skončilo dvaatřicáté a Slovensko ještě o tři pozice níže.

Ze 146 srovnávaných zemí je na tom nejlépe Norsko. Trojici zemí s nejvyšším skóre tvoří kromě něj ještě Island a Švýcarsko. Ze severských zemí pak v první desítce chybí pouze Švédsko. Naopak Středoafrickou republiku na posledních třech příčkách doplňují Čad a Afghánistán.

Sestavovaný Index společenského rozvoje hodnotí země v desítkách různých kategorií. Vychází z údajů o stavu společenského a ekonomického rozvoje a úrovně životního prostředí.

Zhoršil se i přístup k vyššímu vzdělání

Česko je na tom dlouhodobě nejlépe se základními lidskými potřebami, konkrétně s výživou a základní lékařskou péčí, úrovní pitné vody a hygieny a přístřeším. Mírné zlepšení zaznamenali autoři indexu také ohledně úrovně tolerance a začleňování, lidských práv i osobní svobody.

Nejdražší města pro život: dominuje Evropa a Tichomoří. Vyhrál Singapur před Paříží a Curychem

Číst článek

Česko si polepšilo i ekonomicky. Hrubý domácí produkt na obyvatele s ohledem na paritu kupní síly se zvýšil od loňska o 958 dolarů, tedy zhruba 20 900 korun na 31 339 dolarů, v přepočtu 683 300 korun.

Výrazně se však v zemi podle hodnocení zhoršila úroveň osobní bezpečnosti a přístupu k vyššímu vzdělání.

K horšímu umístění Česka v žebříčku podle firmy Deloitte přispělo to, že v indexu, který porovnával o 18 zemí více než loni, mimo jiné přibyly Lucembursko a Singapur a některé další země zvýšily své skóre výrazněji.

„Posun v některých ukazatelích souvisel se změnami metodologie, například zahrnutím ukazatele finanční dostupnosti bydlení, v jiných se jednalo o mírné posuny ve veřejném mínění. Například ukazatel vnímané kriminality se zhoršil o jeden stupeň z pěti, ačkoliv policejní statistiky žádnou podstatnou změnu nezaznamenaly,“ uvedl k výsledkům indexu prezident Deloitte ČR Josef Kotrba.

Index společenského rozvoje 2018
PořadíZeměSkóre
1.Norsko90,26
2.Island90,24
3.Švýcarsko89,97
4.Dánsko89,96
5.Finsko89,77
6.Japonsko89,74
7.Nizozemsko89,34
8.Lucembursko89,27
9.Německo89,21
10.Nový Zéland89,12

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme