Nejlepším městem pro život je podle průzkumu Auckland. Praha si v letošním žebříčku pohoršila

Novozélandský Auckland je letos nejlepším městem pro život. Vyplývá to z průzkumu společnosti Economist Intelligence Unit. Ta v Aucklandu ocenila kvalitu vzdělání, přístup ke zdravotní péči, kulturní vyžití nebo čisté životní prostředí. Obyvatelé města navíc mohli díky zvládnutí pandemie koronaviru žít relativně neomezený život.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Economist Intelligence Unit na Aucklandu ocenila přístup ke zdravotní péči, kulturní vyžití nebo čisté životní prostředí | Foto: Anne Beaumont | Zdroj: Flickr | CC BY-SA 2.0,©

Právě kvůli tvrdým proticovidovým omezením se v letošním žebříčku umístila jenom dvě evropská města, a to Curych a Ženeva. Na nejvyšších místech se dále umístily například japonská města Osaka a Tokio nebo čtyři australská města.

Nekuřácká generace? Nový Zéland navrhuje zákaz prodeje cigaret každému, kdo se narodil po roce 2004

Číst článek

Podle organizace se epidemie koronaviru výrazně promítla do kvality života ve většině velkých světových metropolí. „Tvrdá uzávěra, kterou Nový Zéland zavedl, dovolila obnovit provoz a umožnila obyvatelům měst, jako jsou Auckland či Wellington, si užívat života, který se podobá době před pandemií,“ uvedli autoři hodnocení. Podle nich se městům v Oceánii vyplatila i striktní kontrola hranic.

Pandemie se naopak negativně promítla na hodnocení mnoha měst v Evroské unii - podle průzkumu je to dáno pomalým startem očkování a kvůli pokračování pandemických opatření. Nejprudší sestup zaznamenal německý Hamburk, jež se umístil na 47. místě - to je o 34 příček horší skóre než před šesti měsíci.

Propad Prahy

Praha se umístila ve zhruba polovině žebříčku, na 72. pozici, což je o 27 příček horší výsledek. České hlavní město si výrazně pohoršilo v hodnocení zdravotní péče. Výrazné zlepšení v EU hlásily Madrid a Barcelona.

Průzkum společnosti vyhodnocuje 140 světových měst a metropolí na základě zhruba 30 indikátorů. Hodnotí se pět oblastí Economist Intelligence Unit - politická a bezpečnostní stabilita, zdravotní péče, vzdělání, infrastruktura a kultura a životní prostředí.

V roce 2020 nebylo světové hodnocení zveřejněno, letos zahrnovalo i ukazatele související s epidemií covidu-19. Podle analytiků hodnocení životních podmínek zajímá mezinárodní investory při rozhodování, kam umístit své sídlo či pracoviště nebo vyslat své zaměstnance.

Marcel Faltys, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme