Zemřel podnikatel Martin Ulčák. Majiteli strojírenské společnosti Witkowitz bylo 56 let

Ve věku 56 let zemřel podnikatel Martin Ulčák. Informaci serveru Motejlekskocdopole a Seznam Zprávy potvrdil mluvčí Ulčákovy strojírenské skupiny Witkowitz Karel Křivan. Ulčák podnikal prostřednictvím pražské společnosti E-Invest, patřila mu například i firma T-Watt obchodující s elektřinou. Podle časopisu Forbes patřil mezi 100 nejbohatších Čechů. Časopis ho zařadil na 94. místo s majetkem v hodnotě 1,7 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Martin Ulčák na archivním snímku z 8. září 2011

Podnikatel Martin Ulčák na archivním snímku z 8. září 2011 | Zdroj: ČTK

Ulčák vystudoval Vysokou školu ekonomickou a v prosinci 1989 byl předsedou Socialistického svazu mládeže, později Svazu mladých. V roce 1991 se třemi spolužáky založil firmu Geco, která je nyní největším prodejcem tabákových výrobků a má síť trafik.

Později se prosadil jako vlivný lobbista, mimo jiné měl blízko k někdejšímu komunistickému funkcionáři Miroslavu Šloufovi, který pomáhal s politickou kariérou Miloši Zemanovi.

Policie nezjistila, kdo střílel na dům významného lobbisty Ulčáka

Číst článek

Podle Hospodářských novin se Šlouf s Ulčákem v dobách Zemanovy vlády (1998 až 2002) radil třeba o privatizaci bank. Znám je také neúspěšnou snahou o ovládnutí zkrachovalé Sazky.

Na konci loňského roku představil Ulčák v Ostravě novou značku Witkowitz, která zastřešila osm strojírenských firem s celkem 1400 zaměstnanci, v nichž měl prostřednictvím svých společností rozhodující podíl.

Některé z firem dříve patřily do strojírenského koncernu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Ulčák byl označován za Světlíkova obchodního partnera a spojence a firmy od něj koupil, do některých vstoupil v době, kdy byly v úpadku.

Novinářům tehdy řekl, že cílem je vítkovické firmy znovu postavit na nohy a dosáhnout pro ně respektu ve světě. „Zachránili jsme strojírenskou výrobu, pro mnohé pracovní místa, jedinečné know-how. Nyní musíme dokázat to, co generace před námi – vymýšlet, vyrábět a prodávat světové výrobky,“ uvedl tehdy podnikatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme