Zemřel světově uznávaný český fyzik Armin Delong, zakladatel elektronové mikroskopie

Ve čtvrtek v 92 letech zemřel Armin Delong, zakladatel elektronové mikroskopie a světově uznávaný český vědec. Českému rozhlasu to oznámila rodina.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armin Delong byl potomkem francouzských rodičů, kteří se do Československa přistěhovali. Narodil se 29. ledna 1925 v Ostravě, na severu Moravy strávil i dětství. Po druhé světové válce přišel studovat elektrické inženýrství na tehdejší Vysokou školu technickou Dr. Edvarda Beneše v Brně. 

Brzy poté se začal zabývat se svými spolužáky konstrukcí elektronového mikroskopu a vytvořil i prototyp stolního elektronového mikroskopu, za který získal v roce 1958 zlatou medaili na Světové výstavě EXPO58 v Bruselu. 

Mikroskop se vyráběl v brněnské Tesle a celkem bylo vyrobeno přes 1100 těchto přístrojů. Práce Armina Delonga a jeho kolegy Vladimíra Drahoše se stala základem pro vznik Ústavu přístrojové techniky ČSAV. 

V čele ústavu stál Armin Delong přes 30 let, v roce 1990 byl několik měsíců místopředsedou vlády České a Slovenské federativní republiky. 

V roce 2005 mu byla za celoživotní vědecký přínos udělena cena Česká hlava za rozvoj elektronové mikroskopie v Československu, byl oceněn i medailí Za zásluhy. V práci pokračoval i ve vysokém věku, působil v brněnské firmě vyrábějící elektronové mikroskopy Delong Instruments. 

Rozloučení se světově uznávaným vědcem se uskuteční v úzkém rodinném kruhu. 

Miloš Šenkýř, Veronika Skálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme