Zemřel světově uznávaný český fyzik Armin Delong, zakladatel elektronové mikroskopie

Ve čtvrtek v 92 letech zemřel Armin Delong, zakladatel elektronové mikroskopie a světově uznávaný český vědec. Českému rozhlasu to oznámila rodina.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armin Delong byl potomkem francouzských rodičů, kteří se do Československa přistěhovali. Narodil se 29. ledna 1925 v Ostravě, na severu Moravy strávil i dětství. Po druhé světové válce přišel studovat elektrické inženýrství na tehdejší Vysokou školu technickou Dr. Edvarda Beneše v Brně. 

Brzy poté se začal zabývat se svými spolužáky konstrukcí elektronového mikroskopu a vytvořil i prototyp stolního elektronového mikroskopu, za který získal v roce 1958 zlatou medaili na Světové výstavě EXPO58 v Bruselu. 

Mikroskop se vyráběl v brněnské Tesle a celkem bylo vyrobeno přes 1100 těchto přístrojů. Práce Armina Delonga a jeho kolegy Vladimíra Drahoše se stala základem pro vznik Ústavu přístrojové techniky ČSAV. 

V čele ústavu stál Armin Delong přes 30 let, v roce 1990 byl několik měsíců místopředsedou vlády České a Slovenské federativní republiky. 

V roce 2005 mu byla za celoživotní vědecký přínos udělena cena Česká hlava za rozvoj elektronové mikroskopie v Československu, byl oceněn i medailí Za zásluhy. V práci pokračoval i ve vysokém věku, působil v brněnské firmě vyrábějící elektronové mikroskopy Delong Instruments. 

Rozloučení se světově uznávaným vědcem se uskuteční v úzkém rodinném kruhu. 

Miloš Šenkýř, Veronika Skálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme