Zlatá devadesátá léta populisty Sládka. Lépe než on teď oslovuje lidi Okamura, myslí si komentátor

Málokdo má za sebou tak pestrý politický život s tak hořkým koncem jako předseda republikánů Miroslav Sládek. Svého času proslavený lídr skončil v dokonalém zapomnění a na jeho předvolební mítinky chodí jen pár lidí, když už se nějaký plánovaný mítink vůbec uskuteční. Jako třeba 28. července v Plzni, kde byl i reportér Ľubomír Smatana.

ZAPOMENUTÍ LÍDŘI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Sládek zažil zlaté politické časy v 90. letech

Miroslav Sládek zažil zlaté politické časy v 90. letech | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Krátce po 19. hodině to na místním náměstí Republiky vypadalo jako na poušti. Měl tu začít mítink Miroslava Sládka – sice extravagantního, ale přeci jen svého času populárního politika. 

Zlaté politické časy zažil v 90. letech. Na prezidenta sice kandidoval neúspěšně, s republikány ale dvakrát pronikl do parlamentu. V ulicích mu naslouchaly davy.

Doktora Sládky označují analytici jako pravicového populistu. Před rokem 1989 pracoval na českém Úřadu pro tisk a informace, což byl cenzurní orgán komunistické strany. V parlamentu i v médiích působil rozruch svými projevy a za názory na Romy získal nálepku rasisty.

Trestní stíhání 

Teprve za protiněmecké výroky zbavila sněmovna Miroslava Sládka imunity a vydala ho trestnímu stíhání. Skončil na Pankráci, soud ho ale obžaloby zprostil. To už ale jeho hvězda začala postupně blednout. V dalších volbách neuspěl a z médií pomalu zmizel.  

Miroslav Sládek se ale dokázal vrátit, a to v roce 2003 jako starosta brněnské části Útěchov. Do celostátní politiky nezasáhl a média si ho znovu všimla, když byl před sedmi lety odsouzen za předlužení strany. Odešel s podmínkou a čelil exekucím.

Bez šance na úspěch

Podle komentátora Českého rozhlasu Plus Petra Hartmana byl Miroslav Sládek první výrazný populistický až xenofobní politik z pravé části spektra, který se zapsal do povědomí veřejnosti tím, že dokázal nahlas říkat to, co chtěla část veřejnosti slyšet, a nabízel jednoduchá řešení složitých problémů. Populární byl hlavně v severních Čechách.

Petr Hartman, komentátor Českého rozhlasu. | Foto: Vendula Kosíková | Zdroj: Český rozhlas

„Určití politici pokračují ve stopách Miroslava Sládka, ale v reálné situaci 21. století. To, co tvrdil Sládek v 90. letech, nelze tvrdit v současné době. Právě proto se sice pokouší o návrat do vysoké politiky, ale není úspěšný, protože na české politické scéně daleko lépe, z hlediska kontextu dnešní doby, kdysi Sládkovy voliče oslovuje například Tomio Okamura,“ myslí si Hartman. 

Jeho strana několikrát zanikla kvůli problémům s financováním i s plněním závazků kladených na registrované politické strany. Aktuálně se Miroslav Sládek pokouší o kandidaturu na prezidenta, ale Petr Hartman nevěří, že by dokázal sehnat potřebných 50 tisíc podpisů.

Ľubomír Smatana, Renata Kropáčková, Jana Přinosilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme