Zlatá korunovační medaile z 19. století se v Praze vydražila za téměř 10 milionů korun

Na největší letošní numismatické aukci v Praze v pátek vydražili třicetidukátovou zlatou medaili vyraženou při příležitosti korunovace Ferdinanda V. Dobrotivého na českého krále v roce 1836 za 9,85 milionu korun včetně aukční přirážky. Jde o jediný známý exemplář této medaile. Vyvolávací cena medaile o průměru 46,8 milimetru a hmotnosti 104,48 gramu byla 60 000 eur (1,54 milionu korun), uvedl za pořádající aukční dům Macho & Chlapovič Martin Moc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medaile vyražená při příležitosti korunovace Ferdinanda V. Dobrotivého | Zdroj: Macho & Chlapovič

Na stejné aukci před dvěma lety padl český numismatický rekord. Drží ho vzácný zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937, který byl včetně aukční přirážky vydražen za více než 17 milionů korun a stal se tak nejdražší českou mincí.

První vydání Harryho Pottera se vydražilo za dva miliony korun. Obsahovalo překlepy a hůlku navíc

Číst článek

V dražbě v pátek v pražském hotelu Mandarin Oriental bylo celkem 748 vzácných historických mincí a medailí, převážně ze zlata a stříbra. Většina z nich pocházela z období rakouskouherské monarchie. O aukci byl mezi investory zájem, zúčastnily se jí stovky sběratelů z Evropy, Asie a Ameriky. Mince byly draženy jednotlivě, jejich celková hodnota dosáhla včetně aukčních poplatků přes 100 milionů korun.

„I když šlo o významnou numismatickou aukci, která neunikla pozornosti mnoha sběratelů a investorů, rekordy na ní v letošním roce nepadly,“ komentoval průběh aukce Jan Jelínek z aukčního domu Macho & Chlapovič.

Ve druhé části aukce v pátek dražili mince od antiky po současnost a bankovky, řády a vyznamenání. Aukce pokračuje v sobotu, kdy se už nebude dražit na sále, ale na internetu.

465 milionů

V českých numismatických aukcích se loni prodaly mince a medaile za 465 milionů korun, což je o 55 milionů Kč víc než v předchozím roce a o 165 milionů víc než v roce 2016. Vyplývá to z expertní analýzy aukčního domu Macho & Chlapovič. Celkem jsou v českých domácnostech numismatické sběratelské předměty za více než 40 miliard korun.

Na trhu s numismatikou hrál prim v loňském roce s téměř s polovičním podílem aukční dům Macho & Chlapovič. Na třetí místo se posunula aukční síň Antium Aurum, které se podařilo odsunout na čtvrtou příčku pražskou pobočku ČNS (Česká numismatická společnost).

Na druhém místě byl Aukční dům Aurea. Tři nejsilnější hráči přitom zajišťují zhruba 85 procent objemu aukčního prodeje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme