Zlínská zoo je kvůli epidemii na hranici ekonomické stability. Hrozí i omezování chovu

Zoologické zahrady jsou ze strany státu vyloučeny z jakékoli finanční pomoci. Po roce bez návštěvníků jsou proto v hluboké ekonomické krizi. Tato situace se týká i zlínské zoo. Na svůj provoz potřebuje měsíčně zhruba sedm milionů korun. Před koronakrizí si na to vydělala díky vysoké návštěvnosti a programům pro veřejnost. Teď je na hranici ekonomické stability a hrozí omezování chovu. Potvrdil to ředitel zoo Roman Horský pro Český rozhlas Zlín.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mláďata velblouda dvouhrbého ve zlínské zoo | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: Český rozhlas

Zlínskou zoologickou zahradu loni navštívilo 506 230 lidí, o čtvrtinu méně než v roce 2019, kdy do ní zavítalo rekordních téměř 683 000 lidí. Zahrada byla loni 112 dnů dnů zavřená kvůli opatřením proti šíření koronaviru, je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v kraji. Finanční ztráty atakovaly hranici 18 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zlínská zoo je ve finanční krizi (reportáž s ředitelem Romanem Horským)

„Zrušili jsme řadu plánovaných oprav, hledali úspory a nové příležitosti. Během letních měsíců jsme se snažili vytvořit finanční rezervu. Díky skutečnému ´utažení kohoutků´ se nám podařilo rok 2020 zvládnout,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Zahradě pomohli také návštěvníci a příznivci. „Neutuchající vlna pomoci je naprosto fantastická. Lidé nám nákupy zboží a vstupenek, sponzorskými dary a příspěvky do sbírky Zoo Zlín věnovali přes 4,5 milionu korun. Firmy nakoupily vstupenky a roční karty Family v objemu téměř 1,5 milionu. Hluboce si této pomoci vážíme a všem velmi děkujeme,“ uvedl Horský.

Po chovatelské stránce patřil loňský rok k nejúspěšnějším. „Zahrada poprvé odchovala vydry obrovské, jednoho z nejvzácnějších savců Jižní Ameriky, papouška nestora kea a mravenečníka čtyřprstého. Zopakovala úspěšné odchovy mořských rejnoků siba ománská a dvojzoborožce indického. V případě rejnoků jsou to jediné odchovy v Evropě, u dvojzoborožce dokonce na světě,“ uvedla mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Zahrada získala také nový druh primátů, chápany vlnaté, také samici kivi hnědého, které chová jako jediná zahrada v Unii českých a slovenských zoo. „V rámci expozičního rozvoje zoo otevřela nový výběh pro slony v Karibuni nebo novou vyhlídku s možností krmení žiraf,“ dodala mluvčí.

Růžena Vorlová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme