Odporně páchne, přesto na něj lidé stáli hodinové fronty. Ve Varšavě rozkvetl zmijovec titánský

Obří a odporně páchnoucí květ ohrožené rostliny zvané zmijovec titánský přilákal davy lidí do botanické zahrady ve Varšavě. Ti stáli několikahodinovou frontu, jen aby mohli projít kolem květu vydávajícího mrtvolný puch a vyfotit si ho, informoval server stanice Sky News. Bylo totiž nutné si pospíšit – rostlina vykvetla v neděli a v pondělí ráno už květ uvadal.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Varšavě rozkvetl zmijovec titánský | Foto: Belga Photo Laurie Dieffembacq | Zdroj: Reuters

Zmijovci titánskému se někdy také přezdívá mrtvolná květina. Rostlina totiž kolem sebe šíří zápach rozkládajícího se těla, aby nalákala hmyz, který se živí mršinami, a zajistila si tak opylení.

Dosud neznámé rostliny na Zemi. Vědci loni objevili novou sněženku i keř se superlepidlem

Číst článek

Ti, kdo se chtěli nepříjemnému aromatu vyhnout, mohli květ pozorovat prostřednictvím živého přenosu z Botanické zahrady Varšavské univerzity, uvádí server Sky News.

Pozoruhodná rostlina má také největší nerozvětvené květenství na světě, které může dosahovat až tří metrů. Vykvétá však zřídkakdy a nepředvídatelně. Drobné květy spočívají na vysoké palici, která vyrůstá z rozměrného toulce. Ten je zvenčí zelený a zevnitř vínový a tvarem připomíná vázu.

Zmijovec titánský roste divoce pouze v deštných pralesích Sumatry. Kvůli odlesňování je však ohrožen a ve volné přírodě už téměř není. Po botanických zahradách ve světě je jen kolem sta exemplářů, jeden z nich také v Liberci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme