V Anglii zaznamenali nejvíce úmrtí spojených s konzumací alkoholu za 20 let. Na vině je i pandemie

V Anglii a Walesu loni vzrostl počet úmrtí spojených s konzumací alkoholu o pětinu, na nejvyšší úroveň za poslední dvě desetiletí. Pravděpodobným důvodem je pandemie, informovala ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na vládní data.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé náchylní k alkoholismu během pandemie zvýšili spotřebu alkoholu (ilustrační foto) | Foto: Jozef Jakubco/SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Statistický úřad uvedl, že v roce 2020 zemřelo po nadměrném pití alkoholu 7423 lidí, což je o bezmála 20 procent více v porovnání s předchozím rokem. Většina z těchto lidí zemřela následkem dlouhodobého požívání alkoholu, například na cirhózu jater.

Překotný nárůst začal v březnu 2020, když Británie vyhlásila první koronavirový lockdown. Přírůstky po zbytek roku zůstaly výrazně vyšší než v uplynulých letech.

Předběžná data ukázala, že úmrtí na alkohol mezi muži byla více než čtyřikrát častější v nejchudších oblastech Anglie a Walesu ve srovnání s nejbohatšími regiony.

Tři sudy na restauraci a týden. V Anglii dochází po znovuotevření některých hospod pivo

Číst článek

Statistický úřad sdělil, že k nárůstu těchto úmrtí přispěla celá řada faktorů a že zabere nějaký čas, než se podaří příčinám plně porozumět. Uvedl ale, že je zřejmé, že lidé náchylní k alkoholismu během pandemie zvýšili spotřebu alkoholu.

Sadie Bonifaceová z londýnské King's College, která se ve výzkumu zaměřuje na alkoholismus, uvedla, že k důvodům stojícím za loňským nárůstem úmrtnosti spojené s alkoholem patřila zřejmě vyšší spotřeba mezi lidmi, kteří již byli nějakou dobu závislí. Roli zřejmě hrála i nedostupnost lékařské péče a strach navštívit nemocnici během pandemie, dodala.

„V loňském roce se plošně snížil počet poskytnutí akutní lékařské péče a hospitalizací. Údaje o léčbě závislostí také ukázaly, že loni v létě zahájilo léčbu méně nových klientů,“ uvedla Bonifaceová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme