Bryndza skončila v laboratoři. Vědci chtějí slovenskou pochoutku udělat zdravější

Slovenští vědci chtějí vyrábět zdravější brynzu. Na slovenské technologické univerzitě zkoumají různé bakterie v ovčím mléku. Jeden z nejoblíbenějších slovenských pokrmů by podle vědců mohl být tělu prospěšnější.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bryndza

Bryndza | Foto: pixabay.com

Slovenští vědci chtějí vyrábět zdravější brynzu. Na slovenské technologické univerzitě zkoumají různé bakterie v ovčím mléku. Jeden z nejoblíbenějších slovenských pokrmů by podle vědců mohl být tělu prospěšnější.

Sehnat na Slovensku brynzu je asi jednodušší než sehnat denní tisk. Najdete ji téměř v každém obchod ě a někde dokonce i na ulici. Třeba v centru Bratislavy stojí na autobusové zastávce automat, kdyby někdo dostal chuť v jakoukoliv dění hodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavlíny Nečáskové o slovenské bryndze

O několik bloků dál se brynza ocitla v laboratoři, tým ze Slovenské technické univerzity pod vedením profesora Lubomíra Valíka hledá způsob vyrábět brynzu bezpečněji. „Častokrát si bryndzu přikrášlujeme a mluvíme o tom, že může léčit. Chceme se postavit nohama na zem a říci, že je to vynikající produkt, ale některé schopnosti mít nemůže," dodává.

O brynze se totiž traduje, že je nesmírně zdravá. Vědci uznávají, že je zdrojem se silnou nutriční hodnotou ale léčivé účinky nepřináší, naopak zkoumají jak ji vyrábět nejefektivněji aby nehrozilo žádné zdravotní riziko. V syrovém mléku se totiž vyskytují i nežádoucí organismy a cílem výzkumného týmu je do budoucna potlačit.

'Není lepší lék než jídlo.' Ochutnejte zdravé barvy tajemné korejské kuchyně

Číst článek

„Jde o to poznat život mikroorganismů a podmínky na salaších a najít, co podporuje rozvoj žádoucí mikroflóry, která tvoří charakteristické vlastnosti těchto sýrů a potlačit nežádoucí mikroorganismy," dodává.

Tradiční chutě Slováků

Tým ze Slovenské technické univerzity by chtěl v budoucnu efektivní mikroorganismy vracet z laboratoře zpět na salaše, první pokusy ale byly nezdařilé, sýr nebyl takový, na jaký byli lidé zvyklí.

„Konzumenti na Slovensku mají rádi úplně čerstvý nezralý hrudkový sýr, protože jim vrže v ústech a to je ten problém – tyto sýry ještě mohou obsahovat mikroorganismy, které způsobují onemocnění," říká Valík.

Vědecký tým bude tak hledat dál a také doufat, že si Slováky moc nerozhněvá, když jim trochu vezme iluze o milované brynze. Změnit složení ale nemůžou, na to má Slovensko od Evropské komise registrovanou ochrannou známku.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme