Fíky plné symbolů, cudnosti, rozmarnosti, ale i zdraví a plodnosti. Užijte si je v koláči

Fíky jsou dokonalým plodem – vlastně plodem nejsou, je to takzvané sykonium, tedy zdužnatělé květenství s drobnými květy uvnitř. Jeden by řekl, že fík je ukázkou skromnosti, ostatní rostliny své květy vystavují, ale on je schová „pod slupku“.

GASTROGLOSA DAGMAR HEŘTOVÉ Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fíky jako symbol cudnosti, rozmarnosti, ale i zdraví a plodnosti

Fíky jako symbol cudnosti, rozmarnosti, ale i zdraví a plodnosti | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Toto náramně chutné a zdravé ovoce si můžete v zemích, kde se mu daří, utrhnout dvakrát, klidně i třikrát ročně. Trháme ho ze stromu s názvem fíkovník smokvoň. Dá se vypěstovat i u nás, ovšem úroda bude asi jen jedna. Nezbývá než si pochutnávat na fících dovezených ze Středomoří, kde právě probíhá jedna ze sladších a šťavnatějších sezón a já je kupuji nejraději po bedýnkách.

Fíky totiž miluji.

Plné lidskosti

Když dal Bůh židovskému národu zemi, prohlásil: „Přivedu vás do země výborné… země pšenice a ječmene, vinné révy a fíkovníků, granátových jablek, olivového oleje a medu.“

Fíky byly zahrnuty do výčtu darů země plným právem a byl to štědrý dar. Fíkovník umí v rozpáleném poledni obdarovat lidi hlubokým a osvěžujícím stínem, i proto je v biblických textech fík spojován s pohodou, bezpečím, klidem a hojností.

Dagmar Heřtová

Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest. 

Velké listy z fíkovníku jsou i prvním lidským oděvem. Adam a Eva po neuposlechnutí Boha skryli svou hanbu a nahotu pod fíkové listy. Tento symbol se ujal natolik, že malíři a sochaři dob dávných i nedávných schovávali pánské a dámské intimní partie pod bederní roušky z listů fíkovníku. Listy jsou dostatečně velké, že zakryjí, co mají.

Britská královna Viktorie obdržela v roce 1857 darem sádrovou kopii Michelangelova Davida v originální velikosti. Dar jí způsobil šok. Tedy jenom jisté Davidovy partie. Nařídila nepatřičnosti zakrýt a byl objednán sádrový fíkový list s dvěma háčky, který se umně zavěsil…

Dnes je David k vidění opět ve své nahotě a list je vystaven ve vedlejší vitríně. Ne vždy však fíkový list stačil na zakrytí mužských partií. Řešení bylo přímo jednoduché. Partie se urazily a bylo po ptákách – tedy do slova a do písmene.

Co nám dají

Kromě chuti můžeme u čerstvých fíků počítat s trochou vitaminu C, který v sušených fících úplně chybí, o to více však mají cukru, minerálů a jiných látek, výhodou naopak je, že ty sušené jsou k dispozici prakticky po celý rok. Čerstvé dále obsahují vitamin B2, vlákninu, která pomáhá zažívacímu systému a z minerálů uvedu hořčík, draslík, vápník, železo a měď. Jsou také dobrým zdrojem antioxidantů, vitaminu A a K, které přispívají ke zdraví.

Švestky, nebo meruňky? Plumcot je unikátní kříženec, a s receptem navíc

Číst článek

Fíky můžeme jíst čerstvé, což mám ráda, sušené, což mám ráda také, zvláště v zimě, ale nejvíce miluji džemy z fíků (a švestek s pomerančovým likérem) a ovocné saláty, kde fíky vynikají nejenom vzhledem, ale i chutí.

Připravuji je se sýry, ideální jsou rokfór a gorgonzola, stejně jako kozí sýr s ořechy, ale hlavně s fíky peču. Řekla bych až nenasytně a v tomto období jejich zrání strkám do trouby různé variace koláčů s fíky. Kupodivu to mé rodinné okolí toleruje a po každé snídani a během dne pochoutek ubývá a já se už těším na další recept, kterým zaměstnám svou troubu. Tajemství je v tom, že po zapečení fíky chutnají ještě lépe.

Dnešní recept

Než se pustíme do dnešního receptu, dovolím si v rychlosti ještě jeden předkrm, který máte hned a který potvrzuje mé předešlé řádky. Fíky omyjte a rozkrájejte na poloviny. Na každý fík dejte kozí nebo jiný měkký sýr a položte polovinu dobrého vlašského ořechu a pár lístků tymiánu. Pokapejte medem. Po vložení do úst jste na vrcholu blaha. Aby ne, fíky jsou odjakživa brány jako afrodiziakum.

A teď slíbený, mnou vícekrát prověřený recept. Fíky si v tomto koláči perfektně rozumí s vanilkovým krémem, tedy abych byla přesná: s Crème pâtissière nebo anglicky pastry cream. Není to jen nějaký obyčejný puding, ale jde o poctivý krém z mléka, žloutků, pravé vanilky s minimem cukru a jen malým množstvím mouky na zahuštění.

Koláč téměř neobsahuje cukr, ten je vlastně jen v krému, takže při servírování s tím moučkovým nemusíte šetřit. Posypejte fíky též skořicí, tím se jen umocní orientální naladění, a servírováním s vanilkovou zmrzlinou či zakysanou smetanou dosáhnete dalších výšin.

Fíky jsou nejlepší zapečené. Zde na lůžku lístového těsta a vanilkového krému | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Fíkový koláč s vanilkovým krémem a skořicí

Ingredience:

  • pro dva koláče o velikosti kulaté formy 23 cm
  • 2 x 400 g listového těsta
  • 16 fíků
  • 1 lžička mleté skořice
  • moučkový cukr na posypání

Na vanilkový krém (Crème pâtissière):

  • 300 ml tučného mléka
  • 1 vanilkový lusk
  • 4 žloutky
  • 60 g pískového cukru
  • 40 g hladké mouky

Postup:

Nejdříve si připravíme vanilkový cukrářský krém. Do hrnce odměříme mléko, přidáme seškrábnutou vanilku z lusku, přivedeme k pomalému varu a necháme chvilku probublávat.

Konec mučivé smrti humrů? Přistupujte k nám s úctou!

Číst článek

V kuchyňském robotu vyšleháme žloutky a cukr do pěny. Přidáme mouku a dobře promícháme, pak pomalu přidáváme horké mléko s vanilkou a mícháme. Směs vrátíme zpět do hrnce a za stálého míchání pomalu přivedeme k varu. Necháme povařit asi 3 minuty a stále šlehací metlou mícháme, aby se nevytvořily hrudky. Můžeme také krém povařit v horké lázni, abychom měli teplotu pod kontrolou. Sejmeme z plotny a přendáme do skleněné nebo porcelánové misky, přikryjeme fólií a dáme do chladničky dobře vychladit.

Předehřejeme troubu na 210 °C.

Na lehce pomoučněné ploše vyválíme těsto do tloušťky 3–4 cm, rádýlkem vyznačíme kruh o velikosti cca 2–3 cm větší, než je dno kulaté formy, těsto přeneseme do koláčové formy vyložené papírem na pečení a lehce stiskneme k okrajům formy. Totéž provedeme s druhým balíčkem těsta do další formy.

Na těsta rozprostřeme vychlazený vanilkový krém. Nyní poklademe fíky, nakrájené asi na 4 cm plátky, postupujeme od středu k okrajům. Posypeme moučkovým cukrem a skořicí a pečeme 25 minut. V malém kastrůlku rozpustíme v 100 ml vody 2 lžíce cukru a přivedeme k varu. Tímto cukrovým sirupem pravidelně každých 5 minut povrch koláče s fíky potíráme. Servírujeme teplé či studené s vanilkovou zmrzlinou a ochucenou zakysanou smetanou se skořicí a cukrem.

Koláč je z listového těsta a neobsahuje téměř cukr, ten je vlastně jen v krému, takže při servírování s tím moučkovým nemusíte šetřit | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme