Svět bez vína by byl jiný. Upečte si rustikální italský koláč s hrozny

V gastronomii naší kuchyně je mnoho věcí, které nám připadají tak obyčejné, přirozené a každodenní, že se už ani nezamýšlíme, jak je možné, že vůbec jsou, jak by svět bez nich vypadal. Šlo by lidstvo a jeho historie jiným směrem? Jedním ze zázraků, které nám rostlinná říše naservírovala, je hrozen vína. Ten obyčejný hrozen vína, který koupíte v každém obchůdku s potravinami, v každém supermarketu a na každé tržnici.

GASTROGLOSA DAGMAR HEŘTOVÉ Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vínové koláče jsou šťavnaté, vláčné a chutnají skvěle

Vínové koláče jsou šťavnaté, vláčné a chutnají skvěle | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Hrozen vína, který je v dnešní době k dispozici celoročně, občas z něj uzobneme, občas něco upečeme, ale hlavně si výsledek zrání vinné révy dopřáváme s radostí v každé sklenici dobrého vína, společensky se při něm bavíme, diskutujeme, děláme umění či vědu. Svět, ten dnešní, moderní, by byl bez vína asi o dost horší.

Voda versus víno

Přeměnit vodu ve víno uměl jenom Ježíš, ale nebyl sám. U starověkých národů to byla často existenciální otázka, a tak se víno a kvašené pivo konzumovalo jako voda. Používání v opačném gardu si totiž ve starověku vybírala krutou daň ve formě nemocí a dětské úmrtnosti. Došlo to tak daleko, že ve slavných městech jako Babylon, Alexandrie a Atény se ředěné víno pilo z nutnosti, dokonce se podávalo i nemluvňatům.

Dagmar Heřtová

Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest.

Už slyším hlasy vyznavačů nejlepšího moku na světě, jaké by to bylo pěkné dostávat víno od plínek. Vězte, že nebylo, ale když jde o přežití, toleruje se spousta hříchů.

Voda neměla na růžích ustláno staletí, venku v přírodě sloužila dobře a bez problémů, ale ještě v počátku 17. století byla voda symbolem falešnosti a lží. Slavný Shakespeare tento předsudek dokonce použil v Othellovi, kde jeden z veršů z ní: „… byla falešná jako voda.“

Tím končím. Voda si něco podobného nezaslouží a to, k čemu byla přirovnávána, a jak tehdy dopadala, bylo dílem jenom a jenom člověka a jeho nevhodných hygienických zvyků.

Jsem šťastná, že nám dnes z kohoutků teče a v prodejnách se nabízí voda kvalitní, pitná a „co hrdlo ráčí“. Na druhou stranu tehdejší stav víno zpopularizoval a dnes tomu nic neubere na důležitosti.

Kde se vzalo hroznové víno

Podle známých záznamů a vyhodnocení archeologických nálezů se první domestikované hrozny pěstovaly na území dnešní Gruzie v oblasti Kavkazu. Mluvíme o časové lince asi 6000 let př. n. l. O 2000 let později se již víno pěstuje v Egyptě, hrozny jsou také vyobrazeny v hieroglyfech egyptských hrobek. Důležitost a postavení vína dokládá též nález červeného vína v pyramidě faraona Tutanchamona. Měl jistě pádný důvod, proč si s sebou na nebezpečnou posmrtnou cestu podsvětím vzal džbány s vínem.

Meruňky popírají vlastní zákony. Meruňkové knedlíky z Wachau a rustikální meruňkový koláč s rybízem

Číst článek

Vína v Egyptě nebylo zase tolik, a tak ho přiváželi z Řecka, odkud mířilo i na západ. Pěstování vinné révy se tak rozšířilo přes Středozemní moře a Italové, Francouzi a Španělé by měli odvádět Řekům desátky za to, čím je obdařili.

Musím však podotknout, že na tomto mají velkou zásluhu i Féničané. Římané v té době také čile obchodovali se světem a ve 2. století n. l. se vinice založené v údolí Rýna staly významným vinařským producentem v Evropě. Po pádu Římské říše převzaly štafetu pěstování vína především kláštery, když se rozšířilo užívání vína pro náboženskou potřebu.

Hrozny a jejich druhotný produkt víno ovládly svět, zasáhly do všech oblastí lidstva, mají své místo v umění, válečnictví, filosofii, ale hlavně v kulinářství.

K poctění vína zvedám virtuálně plnou sklenku a z hroznů jsem pro vás, v čase jejich sběru, připravila recept, plný chutí a vůní končícího léta.

Italská inspirace

Sáhnu do italské kuchyně, kde se to rustikálními koláči s hroznovým vínem jen hemží. Nejsou to žádné načančané koláče, ale jednoduché koláče s olivovým olejem i máslem, s nahrubo umletou mandlovou moučkou, která dodá těstu strukturu. Rustikálnost dodávají i celozrnné nebo špaldové mouky.

Třešně patří k létu. Stejně jako obrácený třešňový koláč Tarte Tatin

Číst článek

V dnešním receptu se hroznovým vínem nešetří, přidává se do těsta i navrch koláče. Jednu poznámku však mám: používejte jen hrozny bez pecek, myslete na komfort při konzumaci. A pokud se ptáte, co je tak mimořádné na hroznových koláčích, ihned přispěchám s odpovědí. Jsou nesmírně šťavnaté, vláčné a chutnají skvěle po hroznech.

Nakonec kdo říká, že koláče mají být jen jablečné, třešňové, hruškové, meruňkové, švestkové nebo jahodové? Ano, mám je ráda všechny, ale s hrozny je to jiná třída. Tak si pochutnejte!

Inspirovala jsem se u vinařů a recept by se dal nazvat „Koláč vinaře“, což plně odpovídá jeho obsahu. A opakuji: s hrozny nešetřete a je jedno, jaké použijete: bílé, tmavé, růžové, jen musí být bez semínek.

Rustikální koláč s tmavými hrozny

Vínový koláč hraje všemi barvami nadcházejícího podzimu | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Ingredience:

pro kulatou vroubkovanou formu o velikosti 20–22 cm

  • 2 vejce velikosti M
  • 100 g pískového cukru
  • 4 lžíce rozpuštěného másla
  • 3 lžíce extra panenského olivového oleje
  • 70 ml smetany (na vaření)
  • nastrouhaná kůra z 1 citronu
  • 170 g hladké mouky, může být i špaldová
  • 35 g mandlové moučky
  • 1 prášek do pečiva
  • 250 g i více tmavých hroznů
  • 1 lžíce třtinového krystalového cukru

Postup:

Nejdříve předehřejeme troubu na 180 °C. V míse kuchyňského robotu vyšleháme vejce a cukr a postupně přidáváme rozpuštěné máslo, olivový olej, smetanu a jemně nastrouhanou citronovou kůru. Dále přisypáváme mouku s promíchaným práškem do pečiva, mandlovou moučku a vše spojíme v hladké těsto.

Necháme 10 minut usadit, aby mouka absorbovala tekutinu a tím těsto zhoustlo. Vymažeme máslem formu na koláč a vysypeme moukou.

Nyní většinu omytých hroznů lehce vmícháme do těsta, uhladíme a dáme péct do trouby na 10 minut. Poté zbytek hroznů nasypeme navrch koláče a posypeme třtinovým cukrem. Vrátíme do trouby a pečeme ještě 30 až 35 minut, dokud koláč nebude úplně hotový. Vyzkoušíme párátkem, pokud bude suché, je hotovo.

Přendáme na kovovou mřížku a necháme vychladnout. Servírujeme jen tak anebo přidáme zakysanou smetanu či bílý jogurt.

Použijte jakékoliv hrozny - tmavé, růžové i bílé, jen musí být bez pecek | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme