Švestky coby afrodiziakum, předmět morálky, rčení, pranostik a magie. Inspirujte se dvěma recepty

V tomto období pravidelně vařím a také píši o švestkách. Mám je ráda a svůj podíl na tom má i jejich barva. Je přímo mystická a občas ji objevím někde v dálce nad mořem, když se venku stmívá a mraky a mořská hladina dostanou švestkový nádech. Modrá až tmavě fialová barva si svou jedinečností vysloužila, že na barevné stupnici oficiálně máme i švestkovou barvu. Prý je to barva přímo svatební, tedy pro muže.

Tento článek je více než rok starý.

GASTROGLOSA DAGMAR HEŘTOVÉ Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švestky jsou skvělá pochoutka, lze je použít nejen na sladko, ale i na slano

Švestky jsou skvělá pochoutka, lze je použít nejen na sladko, ale i na slano | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

My se však malířskému umění a svatbám věnovat nebudeme. Zabrousíme do literatury, pranostik, rčení a magie a nakonec si uvaříme dva recepty se švestkami.

Švestky moralizující

Lev Nikolajevič Tolstoj je autorem skvělých románů Vojna a mír a Anna Karenina. Psal ovšem i pro děti a jeho bajky a povídky jsou pravými skvosty. Já si jednu povídku vypůjčím. Jmenuje se totiž Švestka a je nejen o neodolatelných chutích, ale i o výchově.

Příběh zkrátím. Hlavním „hrdinou“ je Váňa. Chlapec, který švestky nikdy předtím neviděl a neodolal jejich barvám, vůním a nakonec i chuti. Jeho maminka připravila pro něj i sourozence švestky a položila je na stůl se slovy, že se budou podávat až večer. Váňa však celý den chodil okolo talíře a švestky obdivoval, až podlehl a jednu sebral a tajně snědl.

Letní mámení. Borůvkový cheesecake

Číst článek

Při večeři se otec zeptal: „Děti, kdo snědl jednu švestku, prosím, ať se přizná.“ Zaražené děti jedno po druhém pronesly: „Já ne, já jsem si nic nevzal/a.“ Váňa se sice červenal, ale přesto rozechvělým hlasem odpověděl stejně.

„Dobře,“ pravil otec. „Jenom chci upozornit, že každá švestka má uvnitř pecku, a pokud ji někdo snědl, může se otrávit a do jednoho dne klidně i umřít!“

Malý Váňa se nechal nachytat a vykřikl: „Otče, já jsem tu pecku vyplivnul z okna, že se mi nic nestane?“ Děti se začaly Váňovi smát a chlapec měl ještě dlouho za tuto lež pěknou ostudu.

Vím, příběh není žádný literární zázrak, ale já se Váňovi ani moc nedivím. Copak lze odolat čerstvým, voňavým a chutným švestkám?

A jaké z toho plyne ponaučení? Nebudu moralizovat a posoudím příběh z kulinářského pohledu: švestky za malý průšvih prostě stojí, jsou neodolatelné a Váňa byl prostě nachytán na švestkách!

Ke rčení i pár „hlášek“

Jednu jsem už použila v souvislosti s příběhem o malém Váňovi, ale „sbalit si svých pět švestek“ už patří do vztahů mezi dospělými. Podobně jako „do švestek nevydrží“, což nemíním vysvětlovat, ale jistá paralela se najde. Když někdo „zmodral jako švestka“, dochází mu tedy kyslík.

Tekuté švestky“ jsou populární hlavně mezi muži, kdo by neznal slivovici. „Švestky“ se dokonce donedávna říkávalo policajtům podle barvy uniforem.

Švestkám se věnují pranostiky v měsíci květnu hned dvakrát. Poprvé 15. května, kdy má svátek Žofie, a naši předci vypozorovali, že: „Déšť svaté Žofie švestky ubije“. O pár dnů později má 23. května svátek Vojtěch a pranostika je podobná: „Prší-li na svatého Vojtěcha, neurodí se švestky.“

V měsíci září si děti přednášely říkanku:

Pochoutka to pro jedlíky
Kynou švestkové knedlíky,
Husy křičí na pekáči,
K posvícení se to stáčí.

Přidám i symboliku a magii

Švestky představují vlastnosti, jako jsou vytrvalost a naděje. Platí to i pro sny o švestkách, které mohou představovat mládí, vitalitu a nevinnost. Další výklad snu znamená, že se chystáte najít nový domov, novou práci, případně že dojde k naplnění vašich tužeb a překonáte všechny obtíže.

Jak to pozoruji, dá se takový sen o švestkách hezky kombinovat, překrucovat a vymýšlet si. Dokud nebude vykladač snů nachytán na švestkách…

Prohltejte se k obezitě, zdravotním potížím a kratšímu životu

Číst článek

To Egypťané a Řekové byli jinými požitkáři. Na švestkách si pochutnávali s cílem uvolnění mysli a těla. Navíc tvrdili, že jsou výborným afrodiziakem, a pokud jste blízké osobě servírovali švestky, bylo cílem ji přilákat blíž a oba zúčastnění moc dobře věděli, o co jde.

Švestky mají dokonce magické vlastnosti a prosazují se v lásce a vášni, o čemž už byla řeč, ale také ve spiritualitě, relaxaci, dlouhověkosti, moudrosti a znovuzrození. Poslední tři vlastnost patří ke staré Číně, ale věřím, že původně pocházejí z jižní Moravy a týkají se tekutých švestek.

Švestky mají i svou planetu a není to žádná jiná než Venuše, jsou ženského pohlaví a jejich elementem je voda a vzduch.

Ovšem ani z vody ani ze vzduchu se nenajíme, proto jsem vám připravila dva recepty plné švestek, jejichž nasládlá a pikantní chuť se hodí ke slaným receptům, tedy k bílé tresce nebo k vepřovým kotletám. Inspirovala jsem se z magazínu Delish a oba stojí za ochutnávku.

Pečená treska se švestkovou salsou se zázvorem a sójovou omáčkou

Čerstvý koriandr a limetka dodají švestkové salse závěrečné ochucení, salsa se servíruje na upečenou rybu | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Ingredience pro 2 osoby

  • 700 g bílé mořské ryby, nejlépe treska
  • 1 šálek rýže basmati
  • 1 lžíce extra panenského olivového oleje + 2 lžíce na salsu
  • 1 lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru
  • 1 stroužek česneku
  • 1 malá zelená paprička jalapeňo nebo chilli paprička
  • 1 limetka na šťávu + 1 limetka na servírování
  • 1 a 1/2 lžíce sójové omáčky
  • 1 lžička sezamového nebo jiného neutrálního oleje
  • 1 lžička tekutého medu
  • 1 velká hrst čerstvého koriandru
  • 4 velké švestky
  • mořská sůl a čerstvě namletý černý pepř

Postup

Nejdříve si připravíme rýži. Propláchneme ji a dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a přivedeme k varu. Poté snížíme teplotu, přikryjeme pokličkou a asi 10 - 12 minut dusíme. Poté vidličkou načechráme a mírně osolíme, necháme zatím v teple.

Předehřejeme troubu na 180 stupňů. Plech na pečení vyložíme alobalem a lehce potřeme 1 lžící olivového oleje. Na plech dáme rybu, posolíme ji a opepříme, poté lehce pokapeme olivovým olejem.

Pečená treska se švestkovou salsou se zázvorem a sojovou omáčkou je příkladem, jak švestky použít pro pokrmy s asijským vlivem | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Dáme péct 12 minut, nebo dokud se ryba nebude rozpadat. Poté rybu zabalíme do alobalu a necháme chvilku odpočívat.

Ve velké míse smícháme nastrouhaný zázvor, rozdrcený česnek, na malé kostičky nakrájenou papričku, limetkovou šťávu, sójovou omáčku, 1 lžičku sezamového oleje a 2 lžíce olivového oleje a med.

Nakonec přidáme na větší kousky nakrájené švestky. Dochutíme solí a namletým pepřem a vše opatrně smícháme.

Rybu přendáme na talíř, na který jsme nejdříve dali uvařenou rýži. Větší lžící na rybu naaranžujeme salsu a přidáme čerstvý koriandr. Servírujeme se čtvrtkami limetky.

Grilované vepřové kotlety se švestkami a červenou cibulí

Vepřové grilované kotlety se švestkami dokonale chuťově souzní. Nasládlá a pikantní chuť švestek láká k použití do slaných pokrmů | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Ingredience pro 2 osoby

  • 2 větší vepřové kotlety bez kosti
  • 130 ml červeného vinného octa
  • 4 lžíce extra panenského olivového oleje
  • 4 velké švestky
  • 1/2 červené cibule
  • 1 lžíce balsamikového octa
  • 2 lžíce hnědého cukru
  • mořská sůl a čerstvě namletý černý pepř
  • 1 lžička dijonské hořčice
  • 2 hrsti čerstvé rukoly
  • snítky čerstvého tymiánu

Postup

Nejdříve si připravíme kotlety. Do hlubší mísy dáme kotlety a polijeme je červeným vinným octem a necháme marinovat.

Mezitím si na středně velké pánvi rozehřejeme 1 lžíci olivového oleje. Přidáme na tenké plátky nakrájené švestky a na tenké plátky oloupanou červenou cibuli. Zamícháme obě ingredience a 5 minut je opékáme, aby změkly. Poté přidáme balsamikový ocet a hnědý cukr a dále povaříme dalších 5 minut. Sejmeme z ohně a ochutíme solí a pepřem.

O přílohu ke grilovaným kotletkám se postará rukola s hořčicovým dressingem | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Rozehřejeme gril nebo těžkou pánev s trochou oleje na vysokou teplotu, vyndáme kotlety z marinády a opékáme je asi 4 minuty, poté obrátíme a pečeme další 4 minuty, dokud nebudou propečené a do zlatova.

Mezitím v hlubší míse vyšleháme hořčici, 1 lžíci červeného vinného octa a pomalu vmícháme 3 lžíce olivového oleje. Poté přidáme rukolu a lehce ji namočíme do mísy. Přidáme sůl a čerstvě namletý pepř.

Na talíře servírujeme nejdříve grilované kotlety, posypeme je tymiánem a přidáme navrch směs švestek a cibule. Podáváme s rukolovým salátem.

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme