Skořicové buchty na švestkách poněkud netradičně

Obecně snad každý ví, co znamená rčení: „Nevydržet do švestek.“ Většinou jde o prognózu pochmurnou, čas omezený podzimem či krátké trvání s fatálním koncem. Já se naopak na čas švestek těším a nemohu se jich dočkat. V současnosti mám už za sebou švestkové knedlíky, švestkové koláče a dnes pro vás mám hodně lákavý recept, skořicové buchty se švestkami.

Tento článek je více než rok starý.

GASTROGLOSA DAGMAR HEŘTOVÉ Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdo tvrdí, že švestky mají být ukryté v buchtách, tak ho teď určitě vyvedu z omylu

Kdo tvrdí, že švestky mají být ukryté v buchtách, tak ho teď určitě vyvedu z omylu | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Švestky jsou nekonečnou inspirací ke stále novým a novým receptům. Můžeme z nich udělat klasická povidla, džem, kompot, různé pasty, ale i moderní čatní. Neodmyslitelně patří ke zvěřině a pochoutky, jako je srnčí na švestkách, kančí ragú nebo kýta na švestkách, dušená zvěřina se švestkami a mnoho dalších, jistě probouzí vaše chuťové buňky.

Dagmar Heřtová

Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest.

Já se přiznám, mám k těmto věcem trochu odstup. Vidím za vším výstřel ze zálohy a slzu v oku střelené srny. Ale je to můj problém a je jasné, že takový kuřecí špíz s alkoholem ovoněnými švestkami pro mě představuje pochoutku, stejně jako hovězí nebo vepřové maso klidně i se sušenými švestkami. Pokud nejste s masem spřízněni, připravte si rybu, výtečný je grilovaný steak z lososa se švestkami a bazalkou.

Jsou milovníci švestek, kterým nestačí švestky jako takové a při vaření podlévají maso slivovicí, ale proti gustu žádný dišputát.

Vrcholem jsou všechny druhy knedlíků, buchet, koláčů, bublanin, závinů a dezertů se švestkami. Švestkové knedlíky mohou být z kynutého, tvarohového, bramborového nebo odpalovaného těsta. Příprava koláčů je také plná nápadů čerpajících nejenom z našich tradičních kuchyní, ale zdomácněl i švestkový krambl, muffiny, páj a obrácený švestkový koláč.

Švestky nemusejí být schované uvnitř buchet, dopřejte si skořicové buchty na švestkové omáčce | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Mohu jen doporučit také čokoládovo-mandlový dort se švestkami, který jsem připravila před pár lety a patří k těm hojně sdíleným. Z našich pecí jsou původní koláče s drobenkou, mandlemi, ořechy a mákem, nakonec kombinace máku a švestek patří mezi mé nejoblíbenější. Švestky se při sladkém pečení mohou kombinovat s jablky a hruškami. Kdo chce zabloudit do italské kuchyně, může zkusit švestkové tiramisu.

A co nápoje

I na tomto poli mohou pro vás hrát švestky prioritní roli. Začnu klasikou, kterou je slivovice. Tradice hlavně na Moravě, více snad nemusím dodávat.

Pomazánka Marmite vypadá jako něco, co patří do garáže, ale je dobrá a zdravá

Číst článek

Ovšem na trhu nechybí ani švestková vodka a švestkové likéry. V rychlosti si dovolím přidat poznámku, jak si doma připravit koktejl zvaný Londýnská švestka. Stačí malý panák ginu, pomerančový džus, pár kostek ledu a tři zralé švestky. Vše hezky rozmixovat a podávat s brčkem.

Těm, kdo tyto druhy nápojů nemusí, nabízím výborný čaj ze sušených švestek a také sirupy, které se postarají o normální činnost vašeho trávení. Běžně dostupné jsou švestkové džusy a točené limonády, které jsou osvěžující, chutné, ale na zázraky v tomto případě moc nevěřte. Podobné osvěžení je k dispozici i pro kojence po 4. měsíci od narození. Jedná se o švestkové nápoje, bez cukru, doslazované hroznovou šťávou.

Co s nadúrodou

V posledních letech se o nadúrodě švestek mluvit nedalo, spíše naopak. Ovšem mohlo se stát, že právě u vás jste jich měli tolik, že ani všechny recepty na vaření, na sladkosti a nápoje na úrodu nestačily a vy jste moudře nechali švestky na později, tedy jste je konzervovali.

Svět bez vína by byl jiný. Upečte si rustikální italský koláč s hrozny

Číst článek

Zde platí pravidlo, že většina skvělých receptů neumí dělat zázraky z nekvalitních plodů. Prostě každá konzervace a uložení švestek musí začít výběrem těch nejlepších a pak se klidně pusťte do povidel, džemů, džusů i sirupů.

Pro mne jsou švestkové džemy jedny z nejchutnějších. Přidávám badyán a skořici a letos jsem přidala malé švestičky, které byly plné voňavých chutí a pozvedly džem na úplně jinou laťku. Také se můžete pustit do nejčastějšího skladování, což je mrazák.

Ovšem i v tomto případě platí jistá pravidla. Nelze opět nezmínit kvalitu ovoce a podmínku, že švestky určené k zamražení musí jít dobře od pecky. Ovoce dobře omyjeme, vypeckujeme a nakrájíme na osminky. Osušíme je a rozložíme na tác, který se vejde do mrazáku.

Obchody mají v současné době velkou nabídku kvalitních švestek, ne každý má to štěstí, že má slivoň na zahradě | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Nakrájené kousky by se neměly dotýkat. V mrazáku je necháme asi hodinu předmrazit, poté je přesypeme do sáčků. Velikost a množství by mělo odpovídat předpokládanému záměru, co s nimi bude dál.

Více bylinek, méně soli… a proč mají brambory vrásky

Číst článek

Pokud přesto ještě nemáte vše zpracováno, pusťte se do povidel. Ta se hodí vždy a jsou dokonalou kulinářskou záležitostí. Receptů je mnoho a v poslední době vládne trend, že každý má svoje domácí povidla.

Mám radost, že se vracíme do časů našich babiček, kdy v jejich kuchařských záznamech měly aspoň dvacet zaručených receptů na povidla, tedy alespoň moje vídeňská babička to tak měla.

Vím, je už skoro po úrodě, ale obchody mají v současné době velkou nabídku kvalitních švestek a ne každý má to štěstí, že má slivoň na zahradě.

A recept na závěr

Uznávám, že dnešní gastroglosa byla spíše jedním velkým receptem. Ale už jsem v minulosti psala jak o kříženci švestek a meruněk, který se jmenuje plumcot, tak o švestkách.

Je čas vrátit se k úvodu, kde jsem slíbila opravdu netradiční recept. A kdo tvrdí, že švestky mají být ukryté v buchtách, tak ho teď určitě vyvedu z omylu.

Buchty se skořicí na švestkách

Ingredience: pro 12 buchet ve formě pekáče 23 x 30 cm

Mám už za sebou švestkové knedlíky, švestkové koláče a dnes pro vás mám hodně lákavý recept, skořicové buchty se švestkama | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Kynuté těsto:

  • 450 g hladké mouky
  • 50 g pískového cukru
  • 2 malé lžičky mleté skořice
  • 21 g čerstvého droždí, což je 1/2 kostky
  • 200 ml mléka
  • 80 g másla
  • 3 žloutky
  • 2 lžíce tučné smetany nebo mléko s máslem na potření
  • moučkový cukr na posyp

Na švestkovou omáčku:

  • 700 g švestek
  • šťáva z 1 citrónu
  • 200 g cukru + 1/2 malého sáčku pektinu

Postup:

Nejdříve připravíme těsto na buchty. V kastrůlku zahřejeme mléko a necháme v něm rozpustit máslo. V míse kuchyňského robotu smícháme mouku, cukr, skořici a rozdrobíme droždí. Zalijeme vlažným mlékem s rozpuštěným máslem, přidáme celé vejce a tři žloutky, bílky si ponecháme, a v robotu hákem uhněteme v hladké těsto, které se nelepí na stěny mísy. Zakryjeme potravinovou fólií a přikryjeme utěrkou. Dáme na velmi teplé místo (v průvanu) a necháme vykynout asi jednu hodinu.

Švestky na švestkovou omáčku nakrájejte na osminky a jen krátce povařte s citronovou šťávou a s cukrem s pectinem | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Připravíme švestkový základ. Omyté švestky rozpůlíme, odstraníme pecky a nakrájíme podélně na čtvrtky. Dáme do hlubší pánve a zahřejeme s malou dávkou vody. K dochucení přidáme citrónovou šťávu a cukr s pektinem a krátce asi pět minut povaříme. Přendáme do pekáče, který vymažeme máslem jen po stranách.

Vykynuté těsto dáme na lehce pomoučněnou plochu a rozdělíme ho na 12 stejně velkých kousků. Utvoříme buchty, které klademe hladkou stranou nahoru na švestkovou omáčku. Přikryjeme fólií a utěrkou a necháme ještě asi 20 minut vykynout. Předehřejeme troubu na 180 °C. Vykynuté buchty v pekáči potřeme bílky s přidanou smetanou, dáme do trouby a pečeme 15 minut, poté stáhneme teplotu trouby na 160 °C a dopékáme dalších 20–25 minut. Posypeme moučkovým cukrem. Servírujeme na talíři se švestkovou omáčkou.

Skořicové buchty na švestkách hýří barvami, zážitek je nejen chuťový, ale i vizuální | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme