Glosa Pavla Maurera: Kdo chce utopit rybí restauraci na Kampě? Možná vodníci ze slavné komedie

Slavnou českou komedii Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách? televize od roku 1975 opakovala nejméně padesátkrát. Herecké hvězdy v ní zpodobnily nezapomenutelný příběh, v jehož středu je starý vlhký dům na břehu Vltavy, v němž žije posledních sedm vodníků. A o ten dům mi právě jde, protože jsem šel nedávno kolem něj. A padl na mě velký smutek.

Glosa Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybí restaurace na Kampě | Foto: Pavel Maurer

Ten filmový dům totiž skutečně existuje na ostrově Kampa a mě mrzí, že již poněkolikáté zavřeli jeho bývalou romantickou Rybí restauraci, což mi vůbec nejde do hlavy. Je to krásné a lukrativní místo, smažili a pekli tam sumce, štiky, ale i grundle či mlíčí.

Mohli jste sedět na břehu řeky, dívat se na Národní divadlo, Střelecký ostrov nebo na Sovovy mlýny a užívat si klidu. Jenže tady se z nějakého prapodivného důvodu gastronomii nikdy dlouho nedaří.

Zkroťte v sobě neandertálské zvíře a objevte vychutnávače, nabádá Pavel Maurer

Číst článek

Jako by dům zakleli ti filmoví vodníci. Jen pro jistotu připomenu, že hlavním důvodem, proč chtěli vodníci v té slavné komedii utopit dr. Mráčka, byl právě tento dům.

Rodině hlavního vodníka Wassermanna a jeho sloužícím vodníkům totiž úřady přidělili nový byt I. kategorie s ústředním topením a v dobré vůli se rozhodli jejich dosavadní dům u vody zbourat. No a to se vodníkům nelíbilo, bránili své vlhké teritorium u vody, které jim vyhovovalo víc než suchý panelák. Dr. Mráček je pro vodníky symbolem jejich zániku, a tak jdou po něm.

A jak to souvisí s tím, že je restaurace v tomto skutečném domě zase zavřená? To nevím, každopádně, když jsem šel nedávno kolem, bylo na zatlučených dveřích natištěno: Z technických důvodů zavřeno. Děkujeme za pochopení. A pod tímto oficiálním stanoviskem jakýsi vtipálek připsal tužkou: Demolice! Vykřičník. Podepsán Dr. Mráček.

Tak snad to nebude tak zlé a Rybářský klub i tato romantická restaurace se zase nějak vzpamatují a navzdory slavné filmové komedii o nekompromisním bytovém referentu Dr. Mráčkovi a neslavném konci vodníků v naší zemi, nakonec skvěle lokalizovaný podnik zase někdo oživí jako vynikající rybí pražskou restauraci na Kampě.

Pavel Maurer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme