Humři mají naději na milosrdnou smrt. Švýcarská vláda zakazuje vařit živé korýše ve vroucí vodě

Švýcarsko zpřísňuje nařízení na ochranu zvířat. Součástí je také zákaz usmrcování živých humrů ve vroucí vodě. Nově musí kuchař korýše nejprve paralyzovat.

Tento článek je více než rok starý.

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humr

Humr (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Švýcarská stanice RTS uvádí, že v úvahu připadá elektrický šok nebo "mechanická destrukce" humřího mozku. Zákaz vařit živé humry bude ve Švýcarsku platit od 1. března. Ochránci zvířat i někteří vědci už dlouho tvrdí, že humři a další korýši mají poměrně vyvinutý nervový systém a že zřejmě cítí krutou bolest, když je někdo strčí do vařící vody.

Vaření humrů ve vodě bylo zavedeno z obavy před toxiny a škodlivými bakteriemi, které se po smrti korýše rychle množí. Dříve také někteří vědci soudili, že korýši, ale i žížaly či hlemýždi necítí bolest. Ještě v roce 2005 to tvrdili nejen autoři vědecké studie z Norska, z univerzity v Oslu, ale také třeba jejich kolegové z amerického státu Maine. Vycházeli z předpokladu, že korýši nemají příliš vyvinutý mozek. "Žádný mozek - žádná bolest," řekl tehdy americký biolog Michael Loughlin z Maine. Tím pochopitelně pobouřil ochránce zvířat. Dnes už se ví, že korýši při vaření zaživa uvolňují do krve hormon kortizol stejně jako lidé, když je něco bolí.

Podle agentury Reuters není Švýcarsko jediné se zájmem omezit trápení humrů. Nejvyšší soud v Itálii v červnu zakázal uchovávat v restauracích živé humry na ledu, právě kvůli utrpení zvířat. To se ovšem týkalo jen ledu, nikoli vaření zaživa.

Zákaz vaření humrů zaživa je součástí širších opatření na ochranu zvířat. Švýcarská vláda také zakázala dopravu živých mořských korýšů na ledu nebo v ledové vodě. Nově musí být ve svém přirozeném prostředí. Od března se taky ve Švýcarsku nebudou smět používat zařízení, která automaticky trestají psa za to, že štěká. Vláda taky upřesnila podmínky, za kterých je možné utratit nemocné nebo zraněné zvíře. A zaměřila se také na nelegální množírny psů nebo organizátory různých akcí se zvířaty - nově jsou zodpovědní za blaho zvířat, tedy za to, že je o zvířata dobře postaráno. 

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme