Jak pečou Angličanky štrúdl? Jednoduše, moderně a méně tučně

České a moravské pečení je vyhlášené, umíme perfektně všechny tradiční koláče, buchty, bábovky a sladké zákusky. Jsme ale i historickou součástí známého dezertu jménem štrúdl. Mám na mysli především jablečný tažený štrúdl, jehož kořeny leží v rakousko-uherské monarchii. Dnes si ho přivlastnily především vídeňské kavárny a pyšní se tím, že ho umí nejlépe upéct i servírovat s neslazenou šlehačkou.

Gastroglosa Dagmar Heřtové Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotový a upečený štrúdl | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Štrúdl má za sebou bohatou historii, první zapsaný recept byl nalezen v záznamech z roku 1696 ve Vídeňské městské a zemské knihovně. Obliba štrúdlu vysoce vzrostla v období habsburské a později rakousko-uherské monarchie. Právě u štrúdlu z taženého těsta můžeme rozpoznat patrný vliv Otomanské říše kvůli nemalé podobnosti s tureckým hříšně sladkým zákuskem jménem baklava, na který se používá velmi tenké těsto, které známe pod názvem filo.

Otomanskou říši máme zafixovanou jako bojovníky se zahnutými šavlemi a turbany na hlavě – a hle, ono tam bylo i sladce.

Dagmar Heřtová

Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po recepty. Střídavě žije v Praze a v Anglii, kde čerpá inspiraci při hledání chutí a při oživování původních receptů v prostředí moderní kuchyně. 

Těsto filo? Základ evropského taženého těsta

Jde vlastně o jednoduché těsto z mouky, oleje, soli a vody, které vám dá trochu zabrat při přípravě a hlavně pak při tažení do větších rozměrů s až milimetrovou tloušťkou, aby poté mohlo být zarolováno nebo překládáno s lahodnou náplní uvnitř. Těsto zvané filo (neboli lísteček) patří především ke kuchyni Balkánu a Středního Východu a lze ho považovat za základ evropského taženého těsta typického pro štrúdl.

U nás, stejně jako v Rakousku a Německu, pečeme štrúdl převážně z taženého těsta, které si s radostí i trochou námahy a času můžeme připravit doma, protože chceme, aby byl lehounký a plný jablek. Spěcháme-li, koupíme již hotové listové těsto a často tato tučnější varianta štrúdlů převládá. Jednou za čas prostě musíme zahřešit a štrúdl je k tomu úplně nevinnou příležitostí.

Štrúdl v Británii?

Štrúdly jsou v Británii k mání v každém supermarketu. Kromě klasických jablečných obsahují i směsi lesního ovoce a opět jsou z listového těsta, mražené a k dopečení doma. Rychlost a jednoduchost vyhrává.

Británie pod nadvládou Indů? Jen v gastronomii

Číst článek

Angličanky jsou zručné při přípravě známého ‚cornish pastry‘, tedy kapes z listového těsta tak akorát do ruky, které se tradičně dávaly do práce horníkům v Cornwallu a plnily se především masem, ale i na sladko jablky. Pravý štrúdl je jim ale spíše vzdálený. Vědí, že těsto na něj má být tak tenké a průsvitné, že přes něj můžete číst Timesy.

A pokud se Angličanky do štrúdlu pustí doma, měl by být rychle hotový, ne moc tučný, ale hlavně delikátní tak, jak ho představují ve Waitrose. Myslím, že z hotového těsta filo, které u nás seženete už všude, je to přesně podle jejich představ. Má daleko menší kalorickou hodnotu než těsto listové, vlastně je téměř bez tuku, a nemusíte se obávat, že by se vám při rozvalování a tažení protrhlo.

Je dokonce tenčí než klasické tažené a navíc má nespornou výhodu, že už je nakrájené na plátky. Jen vyměňte jablka za hrušky, ovoňte rumem a rozinkami a pochutnáte si také. Ta rumová příchuť je taková naše záludnost, muže moc na sladké nenalákáme, ale sladké rumové má docela dobrou šanci.

Hruškové mini štrúdly z těsta filo

 

Ingredience (na 2 středně velké plechy na pečení)

  • 1 balení filo těsta (250 g, asi 7 plátků 30 x 40 cm)
  • 6 velkých zralých hrušek
  • 100 g rozinek
  • šťáva z 1 citrónu
  • 2 lžíce rumu
  • 4 lžíce světlého třtinového cukru
  • 3 lžíce mleté skořice
  • 100 g nesoleného másla

 

Postup:

Nejdříve si připravíme náplň. Rozinky namočíme do rumu a necháme chvilku v misce macerovat. Oloupeme hrušky, rozkrojíme je na čtyři kusy, vykrájíme jádřince a čtvrtky ovoce nakrájíme na kousky asi 1 cm velké, které přendáme do velké mísy. Zakapeme citrónovou šťávou, přidáme 2 lžíce cukru a skořici, okapané rozinky a vše smícháme. Předehřejeme si troubu na 200 °C, horkovzdušnou na 190 °C.

Vyjmeme z balíčku filo těsto a přendáme celý balík na suchou a čistou plochu kratší stranou k sobě. Pracujeme rychle, aby těsto neoschlo. Rozpustíme si máslo a potřeme jím první plát těsta. Ke kratšímu okraji odspodu asi 2 cm od kraje dáme asi 4 lžíce připravené náplně asi na 1 cm od okrajů těsta, a pak zarolujeme až k hornímu okraji těsta. S okraji si starost nedělejte, nechte je, jak jsou.

Ostrým nožem rozkrojíme závin na poloviny a přeneseme je na plech vyložený papírem na pečení. Takto pokračujeme, dokud nebude plech plný. Každý kousek těsta ostrým nožem na 2 až 3 místech nařízneme, aby mohla unikat pára. Všechny záviny potřeme rozpuštěným máslem, zasypeme lžící cukru a dáme do trouby péct asi na 15–20 minut, dokud nebudou lehce do zlatova. Dále pokračujeme stejně na další plech. Servírujeme asi po 10 minutách, nejlépe chutnají teplé.

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme