Jíst burger obden, ušetřit polovinu emisí. Výroba masa má podle vědců stejný efekt jako provoz milionů aut
Když velcí jedlíci omezí, i částečně, spotřebu masa, může to mít na životní prostředí podobný efekt, jako když na silnicích přestanou jezdit miliony aut. Dokazuje to studie britské oxfordské univerzity, která zjišťovala dopady různých druhů stravování na emise skleníkových plynů.
Tým pod vedením Petera Scarborougha z oxfordské univerzity sledoval více faktorů než starší studie dopadů různých stravovacích návyků.
Karbanátek z vyhynulého mamuta vyrobila firma z Austrálie. Ta se zabývá uměle vytvořeným masem
Číst článek
Vědci zkoumali nejen kolik půdy je potřeba k výrobě jídla, ale také spotřebu vody, její znečištění, ale i důsledky nutného rozšiřování polí nebo plantáží a s tím spojené ničení ekosystémů. Jejich opomenutí dříve zvýhodňovalo veganskou a vegetariánskou stravu.
Dopady jednotlivých jídelníčků se pak srovnaly s různými odvětvími jako doprava nebo průmysl. A výsledek je, že kdyby velcí jedlíci masa jen v Británii snížili svou spotřebu na polovinu, projevilo by se to stejně, jako kdyby přestalo jezdit osm milionů aut.
Projekt zvaný Hospodářská zvířata, prostředí a lidé sledoval návyky 55 tisíc Britů, které vědci rozdělili do pěti skupin. V první z nich byli velcí jedlíci masa, kteří snědí 100 a více gramů masa denně, což je přibližně jeden velký burger.
Další skupinou jsou menší jedlíci masa se spotřebou do 50 gramů. To je buď jedna menší porce denně, nebo jedna velká obden. Pak experti sledovali jedlíky ryb, vegetariány a nakonec vegany. Zjistili, že výroba jídla pro velké jedlíky masa uvolní přes deset kilogramů skleníkových plynů denně.
Kritika studie
Jídlo pro ty, kdo jedí ryby nebo méně masa, má na svědomí asi polovinu skleníkových plynů, tedy kolem pěti kilogramů. U vegetariánů je to lehce přes čtyři a u veganů dva a půl kila, tedy čtvrtinu oproti velkým jedlíkům masa.
Vegetariánství není jen módní trend. Pokud lidstvo nesníží konzumaci masa, nepřežije, míní ekologové
Číst článek
Britští výrobci masa studii kritizovali. Šéf jejich asociace namítl, že výzkum například nezohlednil to, že pastviny a plodiny na krmivo zároveň pohlcují skleníkové plyny. Vedoucí výzkumu profesor Scarborough k tomu dodal, že hned několik studií ukazuje, že pastviny oxid uhličitý sice pohlcují, ale mají jen okrajový vliv.
Studie se také nezabývala dopady dopravy jídla od výrobce na stůl, což v minulosti sledovaly jiné výzkumy.
Tady platí, že když budou lidé jíst lokálně vyrobené potraviny, je to vůči planetě ohleduplnější, než doprava jídla přes půl planety, i když jde o třeba o veganské potraviny. Vliv dopravy je ale pořád výrazně menší než vliv výroby daného jídla.