Kečup, koření, buřt a poválečné časy. Tak vznikl populární německý currywurst

Už skoro sedmdesát let existuje v Německu dost slavný pokrm, který vznikl v Berlíně, a to z dlouhé chvíle, poválečné bídy, z proviantu britských a amerických vojáků a samozřejmě z německého buřtu. Tato gastronomicky odvážná kreace se stala natolik populární a žádanou, že se o ní dokonce zpívají písně, které zlidověly. Má dokonce už i své muzeum, kam se na ni chodí v Berlíně dívat desetitisíce návštěvníků ročně.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční currywurst v berlínské čtvrti Ortsteil Mitte.

Tradiční currywurst v berlínské čtvrti Ortsteil Mitte. | Foto: abstrkt.ch (Flickr, CC BY 2.0)

V Berlíně je přibližně dva tisíce stánků s rychlým občerstvením. Nejméně ve sto sedmdesáti z nich si můžete poručit currywurst, líčí Bianca Wohlfrommová z Currywurstového muzea, které existuje od roku 2009.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kečup a koření okupačních velmocí se střetlo s německým buřtem a vznikl populární currywurst

„Kolem vzniku currywurstu panuje řada legend. Pro nás v Berlíně je ale jasné, že vznikl tady. Legenda říká, že currywurst vytvořil jako první Herta Heuwerová, a to 4. září 1949,“ řekla Bianca Radiožurnálu.

Herta Heuwerová měla v Charlottenburgu, což je městská čtvrť v západním Berlíně, malý stánek s občerstvením, kde prodávala opečené buřty.

„Později vyprávěla, že právě v tento den bylo docela deštivo a že toho neměla moc na práci. A tak experimentovala s různými přísadami, které se jí podařilo sehnat,“ popsala Wohlfrommová.

Suroviny z černého trhu

Jenže čtyři roky po válce toho v Berlíně moc nebylo. „Okupační velmoci měly na město vliv a vnesly do něj také řadu stravovacích návyků. Od britských vojáků získala Herta Heuwerová kari koření. Kučup nebo rajčatový protlak zase měli američtí vojáci. K mání to bylo na černém trhu,“ vysvětlila Wohlfrommová Radiožurnálu.

To všechno měla Herta Heuwerová u sebe na stánku, onoho 4. září 1949. A začala míchat. „Vytvořila omáčku z přibližně deseti až patnácti ingrediencí. Recept si hlídala jako svoje velké tajemství. Nikomu ho neprozradila,“ řekla Bianca Wohlfrommová.

Každopádně omáčkou, kterou stvořila, polila opečný buřt a navrch ho posypala kari kořením. A jak už to bývá u spontanních vynálezů: vůbec netušila, co právě stvořila - něco, co bude součastí nejen berlínské, ale i německé duše.

A recept na omáčku

„Ocet, olej, cukr, sůl, pepř, rajčatový protlak, kari a další různá koření,“ prozradila reportérovi Radiožurnálu ingredience Wohlfrommová.

Omáček ke kariwurstu je dnes hodně, vyhlášené stánky si zakládají na té své: „Někdo používá při výrobě omáčky i ovoce a ovocné šťávy. Nebo dokonce i coca-colu.“

„Existuje několik písní o currywurstu. Ta nejznámější je od německé hvězdy Herberta Grönemeyera z 80. let.“ Podle písně je to prý currywurst, který dokáže ve městě dobře zasytit. Zvlášť když si k němu člověk poručí hranolky.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme