Kečup, koření, buřt a poválečné časy. Tak vznikl populární německý currywurst
Už skoro sedmdesát let existuje v Německu dost slavný pokrm, který vznikl v Berlíně, a to z dlouhé chvíle, poválečné bídy, z proviantu britských a amerických vojáků a samozřejmě z německého buřtu. Tato gastronomicky odvážná kreace se stala natolik populární a žádanou, že se o ní dokonce zpívají písně, které zlidověly. Má dokonce už i své muzeum, kam se na ni chodí v Berlíně dívat desetitisíce návštěvníků ročně.
V Berlíně je přibližně dva tisíce stánků s rychlým občerstvením. Nejméně ve sto sedmdesáti z nich si můžete poručit currywurst, líčí Bianca Wohlfrommová z Currywurstového muzea, které existuje od roku 2009.
Kečup a koření okupačních velmocí se střetlo s německým buřtem a vznikl populární currywurst
„Kolem vzniku currywurstu panuje řada legend. Pro nás v Berlíně je ale jasné, že vznikl tady. Legenda říká, že currywurst vytvořil jako první Herta Heuwerová, a to 4. září 1949,“ řekla Bianca Radiožurnálu.
Herta Heuwerová měla v Charlottenburgu, což je městská čtvrť v západním Berlíně, malý stánek s občerstvením, kde prodávala opečené buřty.
„Později vyprávěla, že právě v tento den bylo docela deštivo a že toho neměla moc na práci. A tak experimentovala s různými přísadami, které se jí podařilo sehnat,“ popsala Wohlfrommová.
Suroviny z černého trhu
Jenže čtyři roky po válce toho v Berlíně moc nebylo. „Okupační velmoci měly na město vliv a vnesly do něj také řadu stravovacích návyků. Od britských vojáků získala Herta Heuwerová kari koření. Kučup nebo rajčatový protlak zase měli američtí vojáci. K mání to bylo na černém trhu,“ vysvětlila Wohlfrommová Radiožurnálu.
To všechno měla Herta Heuwerová u sebe na stánku, onoho 4. září 1949. A začala míchat. „Vytvořila omáčku z přibližně deseti až patnácti ingrediencí. Recept si hlídala jako svoje velké tajemství. Nikomu ho neprozradila,“ řekla Bianca Wohlfrommová.
Každopádně omáčkou, kterou stvořila, polila opečný buřt a navrch ho posypala kari kořením. A jak už to bývá u spontanních vynálezů: vůbec netušila, co právě stvořila - něco, co bude součastí nejen berlínské, ale i německé duše.
A recept na omáčku
„Ocet, olej, cukr, sůl, pepř, rajčatový protlak, kari a další různá koření,“ prozradila reportérovi Radiožurnálu ingredience Wohlfrommová.
Omáček ke kariwurstu je dnes hodně, vyhlášené stánky si zakládají na té své: „Někdo používá při výrobě omáčky i ovoce a ovocné šťávy. Nebo dokonce i coca-colu.“
„Existuje několik písní o currywurstu. Ta nejznámější je od německé hvězdy Herberta Grönemeyera z 80. let.“ Podle písně je to prý currywurst, který dokáže ve městě dobře zasytit. Zvlášť když si k němu člověk poručí hranolky.