Spor o krupicovou kaši. Školáci v Novém Hrádku podepisují petici za vaření sladkého jídla

Mezi školáky v Novém Hrádku na Náchodsku se rozhořel spor o krupicovou kaši. Zhruba třetina žáků tamní základní školy podepsala petici, která požaduje znovuzařazení tohoto sladkého jídla na jídelní lístek. Jiní školáci jsou ale proti.

Nový Hrádek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některým žákům z Nového Hrádku vadilo, že krupicová kaše se na školním jídelníčku neobjevila už dva roky. | Foto: Dezidor | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

„Už asi tak dva roky jsme neměli krupicovou kaši, tak jsme šli do jídelny zeptat se kuchařek, jestli bude, ale nic se nedělo,“ popisuje pro Český rozhlas Hradec Králové Olga, žákyně Základní školy v Novém Hrádku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o krupicovou kaši. Školáci v Novém Hrádku podepisují petici za vaření sladkého jídla. Natáčel Václav Plecháček

Na podpisový arch pod petici školáci posbírali víc než pět desítek podpisů. „Rozhodli jsme se, že půjdeme na obec a že jim tam tu petici dáme,“ dodává další ze školaček Karolína.

Děti podpořila také jedna z učitelek Kateřina Jirásková. „Mám ráda krupicovou kaši a podpořila jsem svou třídu, která do toho šla,“ vysvětluje.

Krupicová kaše se opravdu delší dobu ve školním jídelníčku neobjevila, potvrzuje vedoucí školní jídelny Renata Ruferová. „Byla tady kritika, že krupicová kaše se na oběd moc nehodí a že po ní mají děti hlad,“ přibližuje důvody, proč škola od vaření sladkého jídla ustoupila.

Teď se ale situace změní. Žádosti dětí v kuchyni vyhoví, krupicovou kaši dostanou k obědu příští týden. A to i přesto, že v ředitelně školy se objevila druhá petice, se dvěma desítkami podpisů, která je proti krupicové kaši. „Je to opravdu takové úsměvné, jak ty dva tábory spolu soutěží,“ usmívá se.

Podle samotných školáků už je ale i tento problém vyřešený. Oba tábory se mezi sebou dohodly a krupicovou kaši vzali na milost i její odpůrci.

Recept na krupicovou kaši

  • 1. Do hrnce nalijeme 500 ml mléka, můžeme přidat trochu cukru, špetku soli a zahřejeme. Trochu mléka můžeme vyměnit i za smetanu.
  • 2. Přidáme máslo, které necháme v hrnci rozpustit.
  • 3. Poté pomalu přisypeme 4 vrchovaté lžíce krupičky. Stále mícháme, aby se netvořily hrudky.
  • 4. Další asi dvě minuty povaříme.
  • 5. Pokud je kaše příliš hustá, přidáme postupně mléko. A mícháme.
  • 6. Servírujeme s kakaem, skořicí a máslem navrchu. Můžeme přidat ale i ovoce jako banán, jablka, lesní ovoce nebo kompotované třešně, čokoládu či lentilky.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme