Mražené potraviny slaví narozeniny. Před 90 lety si je poprvé mohli koupit zákazníci ve Spojených státech

Přesně před 90 lety se v obchodech objevily mražené potraviny. Novinku zavedli v americkém Springfieldu a stál za ní nadšený přírodovědec Clarence Birdseye. Pokusy s mražením potravinami samozřejmě existovaly už dříve. Birdseye ale začátkem 20. století přišel na to, že nejlepších výsledků dosáhne, když je jídlo zmražené rychle a na velmi nízkou teplotu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchod s českým a slovenským zbožím s názvem Halušky v Richmondu.

Nejprve se začaly mrazit ryby, postupně pak i špenát, hrášek, ovoce a dokonce i ústřice (ilustrační foto) | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Vědec to zjistil při rybaření s kanadskými domorodými Inuity. Ti ryby chytají v extrémně nízkých teplotách, takže v podstatě hned po vytažení zmrznou. Po rozmražení je ale jejich chuť skoro tak dobrá, jako by byly čerstvé. No a právě tenhle postup amerického vědce inspiroval.

Clarence Birdsey nejprve vynalezl mrazák, který dokázal potraviny uchovávat v teplotě minus padesát stupňů. Přesto pro něj začátky podnikání nebyly zrovna jednoduché. Lidé byli nedůvěřiví a nechtěli si zmražené potraviny kupovat. První firma amerického vědce proto zbankrotovala.

‚Čekají nás náročné měsíce.‘ Bahamský konzulát v USA je plný darů, nosí je jednotlivci i organizace

Číst článek

Dařit se mu začalo až na přelomu 30. V roce 1929 prodal za 22 milionů dolarů své patenty předchůdkyni potravinářské společnosti General Foods Corporation a zbohatl. Nicméně, i přes to se věnoval svému vynálezu a zdokonaloval ho.

Pomohla i druhá světová

Postupně začal mrazit špenát, hrášek, ovoce a dokonce i ústřice. K šíření vynálezu a k obchodnímu úspěchu nepřímo pomohla i druhá světová válka a příděly potravin. Nebylo dostatek konzerv, a proto lidé začali více kupovat právě zmražené potraviny. Přispěly k tomu samozřejmě taky reklamy.

Mražené potraviny si mezi lidmi získávaly oblibu i v 50. a 60. letech. Tehdy k tomu přispěl další vynález - a sice televize. Dneska jsou mražené potraviny miliardovým obchodem a americký přírodovědec Clarence Birdseye v něm zanechal stopu.

Jeho jméno, oddělené mezerami, dodnes nese jedna z neprodávanějších amerických značek mražených potravin. Sám Clarence Birdseye zemřel v roce 1956 na infarkt. Bylo mu 69 let.

Martin Balucha, tef Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme