Islandský hostel ukrývá patrně nejstarší burger světa. Majitel ho zakoupil před deseti lety a vystavuje ho

Do islandského hostelu Snotra House jezdí lidé z celého světa kvůli hranolkům a cheeseburgeru. Nikoliv ale kvůli jejich skvělé chuti, jak byste možná čekali. Zajímavé je stáří a vzhled této fastfoodové pochoutky. Letos je to už deset let od doby, kdy si je majitel koupil.

Þykkvabær (Island) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr ze slow TV, která sleduje zkázu hamburgeru

Záběr ze slow TV, která sleduje zkázu hamburgeru | Foto: Printscreen Snotra House

Možná se ptáte, proč by si někdo vůbec deset let starý cheeseburger schovával. Jde totiž o poslední cheeseburger, který na Islandu zůstal po odchodu jednoho z nejrozšířenějších fast foodů. Americký řetězec na Islandu přestal působit v roce 2009 kvůli finanční krizi.

Islanďan Hjortur Smárason si před zavřením poboček koupil cheeseburger s hranolky a oba produkty dal ve své garáži pod skleněný zvon. Chtěl prý zjistit, jestli se jídlo časem zkazí nebo zůstane takové, jak ho koupil.

Občerstvení ze stratosféry. Fotbalovému klubu přistál na hřišti hamburger, letěl přes 250 kilometrů

Číst článek

Cheeseburger a hranolky i po deseti letech stále vypadají dobře. Kdo se chce přesvědčit ani nemusí jezdit na Island. Stačí si zapnout stránky hostelu a tam můžete v přímém přenosu sledovat, jak burger podléhá zkáze. Jde asi o nejpomalejší slow TV celého internetu – neděje se tam opravdu vůbec nic.

Několik hranolek ‚zmizelo‘

Vysílání ale podle majitele hostelu sleduje každý den na 400 tisíc lidí. Že nejde jen tak o nějaký výstřelek dokazuje i fakt, že burger dříve vystavovalo i Islandské národní muzeum. Jeho návštěvníci údajně několik hranolek snědli.

A jak je možné, že jídlo vydrželo deset let, aniž by úplně ztratilo tvar? O tom, že se hranolky v červenožlutém obalu jen tak nezkazí, existují zprávy už nějakou dobu. Samotný výrobce se k tomu vyjádřil v roce 2013.

Klíčem k úspěšné konzervaci je podle jeho interpretace ochránění jídla před vlhkostí. To právě Smárason udělal tím, že jídlo vložil do skleněné vitríny. Agentuře AFP Islanďan řekl, že cheeseburger před dekádou koupil i kvůli jeho historické hodnotě. Zdá se, že se nespletl.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme