Pavel Maurer: S kávou kolumbijských indiánů do mne vstupuje jejich příběh

Piju silnou kávu, kterou nasbírali indiáni z kmene Arhuacos. Je dobrá, stejně jako jsou i oni dobří. Ne, že bych někdy nepil lepší kafe, to určitě ano, ale mě posledních několik měsíců baví pít právě tuhle kávu, protože spolu s ní do mne vstupuje i příběh kolumbijských indiánů z pohoří Sierra Nevada de Santa Marta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káva | Foto: Václav Müller | Zdroj: Český rozhlas

Oni totiž nedělají prakticky nic jiného, než že asi 250 rodin indiánů Arhuacos ručně pěstuje a sbírá tradičním způsobem kávové červené třešničky v nadmořské výšce 1600 metrů. Myslím, že ženy také občas ručně tkají nějaké sukno, ale jinak pokojně žijí bez elektrického proudu, bez mobilů, ve vysoce položených vesnicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Glosa Pavla Maurera: fairtradové potraviny

Oni vědí, že dole pod nimi je svět plný techniky a civilizace, ale je to nijak nevzrušuje. Nestojí o náš svět. Chtějí sbírat kávu, jíst prostá jídla, pít vodu z řeky a žít svůj jednoduchý život v nádherné panenské přírodě.

Fairtradové potraviny jsou chutné

Jenže, jak už to nejen v pohádkách, ale i ve skutečnosti často bývá, musí si bránit svá území, protože na ně má občas zálusk někdo jiný. A tak Arhuacové sbírají kávu, aby si vydělali nejen na život v hliněných chalupách, ale také na to, aby si mohli koupit svou vlastní půdu, kde žijí po mnoho generací. Jinak by je o ni mohl jednou nečekaně někdo chamtivý připravit.

No a já každé ráno piju tu jejich super stoprocentní arabiku, kterou si vždy umelu na starém ručním mlýnku po babičce a vím, že tím pádem aspoň trochu podpořím zlepšení kvality jejich indiánského života v odlehlých horách.

Připadá mi velmi správné, když my, z bohaté části zeměkoule můžeme alespoň trochu přispět na někoho, kdo nemá skoro nic. Rád sáhnu po jogurtu, který má na víčku napsáno, že z každého kelímku půjde jedna koruna na opuštěné děti.

Mám rád trička, která jsou barvena pouze přírodním způsobem a nezahlušují náš svět syntetickými barvivy a enormní spotřebou pitné vody. Baví mne fairtradové potraviny, které jsou chutné a zdravé a současně podporují nějaký smysluplný projekt. Je jich na trhu stále víc. Můžete je ochutnat a tím, bez vynaložení nějaké velké námahy, jednoduše pomoci i vy.

Pavel Maurer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme