Šnyt s utopencem? Ve švédském Malmö mají dvě hospody s českým názvem Pivo

Hned dvě hospody s českým názvem Pivo lze navštívit ve městě Malmö na jihu Švédska. Založili je švédští nadšenci, kteří byli nespočetněkrát v Česku a kterým učarovala česká pivní kultura. Objednat si hosté mohou hladinku, šnyt nebo mlíko a na jídelním lístku nechybí klasický utopenec ani nakládaný hermelín.

Malmö Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pivo, pípa, hospoda, alkohol (ilustrační foto)

Švédští milovníci české pivní kultury provozují v Malmö dvě hospody zvané Pivo (ilustrační foto) | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

„Česká a švédská pivní kultura se hodně liší,“ říká servírka jedné z restaurací v ulici Västergatan v centru Malmö. „Ve Švédsku třeba nemůžete zákazníkovi, když dopije, hned postavit na stůl nové pivo. Podle našich nařízení se ho musíte nejdřív zeptat. Ale snažíme se přiblížit českým zvyklostem, jak jen to jde,“ dodává.

Hospodský život v Česku se mění. Lidé pijí méně piva i pálenky

Číst článek

Zaměstnanci restaurací jezdí každoročně na kurz do Česka, aby se naučili pivo čepovat a získali další znalosti. „Byli jsme v Brně, v Praze a teď je v plánu Plzeň,“ vyjmenovává servírka.

I ve všední den je restaurace Pivo v osm hodin večer úplně plná, místo je jen „na stojáka“ u pultu vedle dveří. Podle obsluhy hosty do restaurace láká především kvalita Únětického piva, které se tu čepuje. „Hořká a plná piva jako ta česká jsou ve Švédsku v poslední době stále více v oblibě, takže restaurace byla otevřena v pravý čas,“ podotýká obsluha.

Hosté sedí na předzahrádce jedné ze dvou hospod s českým názvem Pivo, které lze navštívit ve městě Malmö na jihu Švédska | Foto: Lucie Mikolášková | Zdroj: ČTK

Restaurace je vyzdobena českými rekvizitami z dob minulých. Na lampě nad barem je natažená čepice zmijovka, vedle níž je česká vlajka, plechová cedule Zákaz kouření a nápis Tady se o politice nemluví.

Na naši plzeň jsme pyšní, říká pivovarník Bill z Virginie. Vyrábí ji z českého sladu i chmele

Číst článek

Nad vchodem jsou zase zarámované obaly od cigaret značky Start a na stěnách se najde i stará mapa Česka či reprodukce obrazu Josefa Lady Rvačka v hospodě.

Nabídka jídel a nápojů na tabuli je převážně v češtině - co znamenají „plněné knedlíky“ nebo „párky“, se zákazníci dozvědí až z papírového jídelního lístku. Velké pivo vyjde na 89 švédských korun (191 Kč).

V hospodě je zdarma k dispozici průvodce po 25 minipivovarech v české metropoli s podtitulem Jak se vyhnout pití Staropramenu v Praze. K jeho spoluautorům patří zakladatelé podniku Benny Mårtensson a Martin Axén, kteří první Pivo otevřeli v Malmö v roce 2019.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme