Pizza se šunkou a ananasem je možná horší zlo než s hranolky a s párkem, myslí si šéfkuchař

„Základem dobré pizzy je těsto, takže mouka a kvasnice. A hlavně sýr mozzarella, která ji dělá skvělou. A pak jsou to dobrá rajčata, respektive protlak. To jsou položky, které v každé pizze musí být a tvoří její základ,“ popisuje šéfkuchař Vladimír Suchý v pořadu Hovory. Pak se přidávají další suroviny – třeba zelenina, někdo rád pálivé či sladké.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pizza havaj nemá nic společného se stejnojmenným ostrovním státem

Pizza havaj nemá nic společného se stejnojmenným ostrovním státem | Zdroj: Shutterstock

Ananas na pizze, které se obvykle říká Hawai, to už šéfkuchař a majitel sítě restaurací Pizza Coloseum nepovažuje za pizzu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Hovory Vlastimila Ježka

„Pizza se šunkou a ananasem je možná horší zlo než pizza s hranolky a s párkem,“ komentuje. A dodává: „Proti chuti žádný dišputát.“

Hlavní důvod, proč u něj Hawai nenajdete, je, že toto spojení chutí není tradiční italské. „Obzvlášť mladší zákazníci tam mají rádi tu sladkost, které ale není typická pro italskou kuchyni.“

„Pizza je v principu jídlo chudých. Alespoň kdysi dávno to tak bylo v jižní Itálii, odkud pochází. Když šel zemědělec z pole, tak mouku měl doma vždy. K tomu si vzal rajčata, kterých tam bylo spousty.“

Taky se traduje, jak vznikla pizza Margarita. „Když Neapol navštívila princezna, tak nevěděli, jak ji pohostit, a na pizzu dali sýr. To byla pro Italy v té době velká vzácnost a lahůdka.“

Suroviny, které jsou dostupné všude na světě, jsou pak důvodem, proč se pizza nakonec rozšířila do celého světa.

Celý rozhovor s Vladimírem Suchým najdete v audiozáznamu, ptal se Vlastimil Ježek.

lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme