Nový životní styl má pomoci Zemi. Planetariáni kvůli uhlíkové stopě omezují maso a mléčné výrobky

Chcete v novém roce udělat něco pro životní prostředí a žít zdravěji? Zkuste se stát „planetariánem“ - není to žádná sekta a neočekávají se od vás ani žádné velké hrdinské skutky. Spíš naopak. Jde jen o maličkosti. Stačí jen občas omezit nebo vynechat maso a mléčné výrobky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zelenina, ilustrační foto

Podstatou nového výživového stylu je občas omezit nebo vynechat maso a mléčné výrobky. (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve zkratce znamená „planetarián“ asi toto – jíst tak, abychom pomohli naší planetě Zemi. Jak uvádí server CNN, tento výživový a vlastně i životní styl je založený na hlavním cíli, kterým je snížení konzumace mléčných výrobků a masa.

Nejde ale o to, abyste tyto věci vůbec nejedli. Planetarián není vegan ani vegetarián – nic si úplně nezakazuje. Mnoho lidí tak už možná planetariány je. Jen o tom netuší. Stačí, aby například nějaký den v týdnu záměrně nejedli maso, nebo si dávali mléčné produkty jen k snídani.

Helsinky přestanou na oficiálních akcích podávat maso. Nabízet budou ryby a vegetariánská jídla

Číst článek

To je podstata planetariánství. Krůček po krůčku, jídlo po jídle pro dobro Země nahrazujete některé suroviny – podle vlastního režimu, uvážení a vlastní chuti. A pokud možno, čím dál častěji. Tím pádem tak nejste odkázaní na žádné neznámé ingredience a pokud se masa vzdát nedokážete, nemusíte. Jen ho občas nahradíte jinou bílkovinou.

Jíst pro záchranu planety

Autorkou myšlenky je Američanka, která píše kuchařky a další články o jídle Maggy Keetová, která s nápadem přišla před dvěma lety po porodu svého druhého dítěte. Jak uvádí CNN, Keetová se tehdy začala hodně trápit představou, jaký svět svým potomkům zanecháváme. A protože pochází z rodiny hodně zaměřené na jídlo, její matka taky píše kuchařky, tak začala hledat cestu ke zlepšení právě v jídle.

Ne ale cestou drastických zákazů. Chtěla, aby to všechno mělo nějaký jasný a dlouhodobý smysl. Prostě „jíst pro záchranu naší planety.“ Veganství ani vegetariánství jí v tomto ohledu nevyhovovaly.

Smyslem planetariánství je tak snížení produkce a konzumace živočišných potravin, což snižuje podle vědců také emise skleníkových plynů. Dopad stravovacích způsobů na tyto emise zkoumali třeba na michiganské univerzitě. Ve své loňské zprávě jasně potvrdili, že nižší konzumace masa a živočišných produktů snižuje i uhlíkovou stopu.

Hlavní příčinou obezity nebývá přejídání, upozorňují vědci. Záleží i na inzulinu

Číst článek

Vypočítali také, že pokud by Američané jedli o polovinu méně živočišných potravin než dosud a tu polovinu nahradili rostlinnou stravou, snížily by se v zemi emise skleníkových plynů oproti současnému stavu o 35 procent.

Zatímco teď jídelníček jednoho Američana denně vede k produkci pěti kilogramů CO2 - po snížení živočišných potravin na polovinu by to bylo necelých 3,5 kila oxidu uhličitého na osobu a den.

A planetariánství má velkou výhodu - postupně totiž vede k celkové změně životního stylu. Není navíc nijak omezující, takže se dá očekávat, že u toho lidé taky zůstanou.

Pokud byste se chtěli stát planetariánem, tak tento životní styl je záměrně bez konkrétních návodů a přesných jídelníčků. Má jen lidi navést na určitý směr. Není to dieta – žádné potraviny tedy nejsou správné ani špatné. 

Základ se dá ale najít na internetu. Keetová totiž zveřejnila několik návodů na výrobu základních jednoduchých rostlinných složek – třeba náhražku masa z luštěnin a ořechů, nebo alternativu ke kuřecímu z cizrny. Stačí doplňovat různé koření, přidat zeleninu, různě opéct nebo jinak upravit a kombinovat a můžete si vytvořit vlastní recepty.

Kateřina Schmiedová, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme