Předávání michelinských hvězd připomínalo Oscary. O ztrátě ocenění se ale podniky dozvědí po telefonu

Francie má za sebou slavnostní obřad, který emocemi připomínal udělování filmových Oscarů. Víc než 60 restaurací získalo v kongresovém centru ve francouzském městě Tours michelinskou hvězdičku za nejlepší kulinářské výtvory. Některé podniky získaly okamžitě po obdržení ocenění stovky nových rezervací.

Tours (Francie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předávání michelinských hvězd 2024

Zazářil i šéfkuchař Fabien Ferré (vlevo), který v 35 letech získal najednou všechny tři michelinské hvězdy | Zdroj: Profimedia

V pořadí druhou michelinskou hvězdičku získala restaurace Julesa Verna v druhém patře Eiffelovy věže. Šéfkuchař Frédéric Anton byl na podiu dojatý  „Je to kouzelné. Jsem plný emocí. Pravdou je, že jsem stále tím malým chlapcem z městečka, které má tři tisíce obyvatel,“ prohlásil.

Maximální pokora a hýčkání hostů, to je podle šéfkuchaře Fieldu tajemství michelinského úspěchu

Číst článek

Je pro mě opravdu důležité, že můžu pracovat vysoko na Eiffelově věži, která představuje Paříž, Francii a která září všude na světě,“ uzavřel šéfkuchař Anton svoji řeč.

Na slavnostním obřadu zazářil i šéfkuchař Fabien Ferré, který v 35 letech získal najednou všechny tři michelinské hvězdy, což se v historii průvodce stalo teprve po třetí.

V jeho restauraci na jihu Francie vaří třeba humra s těstovinami, cherry rajčátky a s estragonem, který stojí v přepočtu 1300 korun. Nabízí i výborné dezerty, např. hrušky pečené na uhlí, podávané na červeném víně, s lesními plody a s vanilkovou zmrzlinou.

Zklamaní šéfkuchaři

Michelinův průvodce už před dvěma týdny zveřejnil seznam 31 restaurací, které přišly o hvězdičky. Jsou mezi nimi podniky z celé Francie.

‚Velmi rychle se nám to vrátí.‘ Stát zaplatí přes 50 milionů za zařazení do michelinského průvodce

Číst článek

Šéfkuchaři jsou zklamání, někdy naštvaní. Stěžují si na to, že nevědí, proč o hvězdičky přišli. Inspektoři pracují potají a restaurace se většinou o odebraných hvězdičkách dozvědí přes telefon.

Michelinův průvodce stále do restaurací dokáže přilákat nové zákazníky. Jeden z oceněných šéfkuchařů přiznal, že za pouhé dvě hodiny získaly 400 nových rezervací

Na  stránkách Michelinova průvodce je vidět, že v Česku jsou dvě restaurace s Michelinskou hvězdou. Jde o dva podniky v centru Prahy. Michelin s Českem stále spolupracuje, protože vláda loni rozhodla o zaplacení desítek milionů korun francouzské společnosti za zařazení Česka do gastronomického průvodce.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme